GenelGezi HazırlıklarıTayland

TAYLAND’DA ASLA YAPMAMANIZ GEREKENLER

Kaplanla Fotoğraf

Bu grubu devasa bir kaplanı adeta kuzuya çevirmiş, ona melül melül bakan fotoğraflarından tanıyabiliriz. (Yiyorsa Afrika’daki milli parklara korumasız salsak sizi? Yemez. ) Bu grup yüksek ihtimal, yanında böyle kuzu gibi yatan hayvancığın, her gün bin bir doz uyuşturucu ile uyuşturulup zincirlere vurulup kafeslere tıkıldığından ya bihaberdir, ya da pek takmıyordur.  Bir nebze daha insaflı olanlar ise kaplan yavruları ile poz verir. Onları da gelecekte anneleri ile aynı talihi yaşamaya mahkum ettiklerini bilerek veya bilmeyerek. Mühim olan Instagram’da beğeni, Facebook’ta paylaşımdır. Gerisi hikayedir, siz çok konuşmayındır. Ama işte onu yapmayaydın iyiydi, sevgili gezgin.

Filler ile gezinti, fil şovlarından kareler

Bu tipleri ya fil sırtında, oturdukları o demir oturgaçları filin sırtına batıra batıra gezerken ya da fil şovlarında çektirdikleri fotoğraflarından tanırsınız. “Yaw, çok salladı ama” ya da “yaw ama çok güzel çiziyor keratalar” diye başlarlar cümlelerine. O dev cüsseli hayvanın, insan elinde bir şaklabana dönüştürülmüş olması, onlar için son derece eğlenceli bir turistik aktivitedir. Varsın o hayvan o gösterileri bin bir işkence sonucu öğrenmiş olsun, mühim değildir. Mühim olan bu dünyadaki en üstün ırk olan bir insan birey olarak maksimum eğlenmek, maksimum keyifli vakit geçirmektir. Hayvanlar zaten bizim için yaratılmıştır. Biraz insaflıları yetim fillere sözde bakılan “yetimhanelere”/”fil parklarına” gider, fil poposu yıkar. O yetimlerin nasıl yetim  kaldığı mühim değildir. Sorsan, filler Tayland’da kutsaldır ve  onlara çok iyi bakılmaktadır. Ama işte onu yapmasaydın iyiydi sayın gezgin

Akrep ve binbir çeşit böcek yer gibi yapma

Yukarıdakilere kıyasla bu grup içlerinde en masum en sevimli kalan gruptur. Yüz milyonlarca insanın paylaştığını paylaşmadan Tayland’dan dönmek olmaz nidalarıyla dalar sokak satıcılarının arasına. O akrep yer gibi yapılacak, gerekirse o kurbağa bacağı, yılan kuyruğu, makak maymunu makatı (öyle bir şey yok tabi, uydurdum, varsa da Allah rızası için onu rahat bırakın) vs ne varsa tadılmış gibi yapılacaktır. Tayland’a gelinmiş ve bilete onca para verilmiştir, her türlü turistik aktivite sonuna kadar müstahaktır. Bunlar paylaşılırken “sokak satıcıları ay çooook pis, “ıy tabakları pis suda yıkıyolar” demeyi de ihmal etmeyen bir iki kişi de çıkacaktır aralarından.

*Gerçekten yiyenlerinin karşısında boynumuz kıldan incedir. Kendileri bu dünyaya gezgin olmak için gelmiştir:)

 Taylandlı kızların kolunda fotoğraf çektirme

Ekseriyetle birkaç Tay kızın arasında güleç yüz ile poz vermeden Tayland’dan dönmez bu grup. Asyalı kızlar zaten çok cana yakındır. Hatta fotoğrafı bilakis onlar çektirmek istemiştir.

Her bulduğu tapınağın önünde Buda pozu verme

Yapmadım değil, bunu ben de yaptım:)  O yüzden bu maddede istediğim kadar sallayabilirim. Senin caminde elin yabancısı gelip istavroz çıkarsa, adama kafa göz girecek tipler, Tayland’a gidince her bulduğu kutsal tapınakta, Buda pozu verir, ya da Buda heykeliyle türlü saçmalıklara girişir. Eşek sudan gelene kadar dayak yemeliktir ama Taylar işte güler yüzlü insanlar, kıyamıyorlar.

 

 

Onuncu Köy Yolcusu
Leave a Comment