AsyaGenelTayland

Bangkok Gezi Rehberi

rattamburi_street

İki kez (hatta teknik olarak üç kez) Bangkok’a gitmiş biri olarak, geniş bir Bangkok gezi rehberi hazırlamaya karar verdim. Bangkok Gezi Rehberi ile sizlere Bangkok’a ilk andığınız andan itibaren ulaşım, konaklama, yeme-içme ve gece hayatı gibi her konuda faydalı bilgiler ve öneriler sunmaya çalıştım. Umarım faydalı bulursunuz. Şimdi hazırsanız tüm sorularınıza yanıt vermeye çalışayım:

Bangkok Gezi Rehberi: Ulaşım

 • Bangkok’ta havaalanından otelime nasıl gideceğim?

Bangkok ulaşım açısından İstanbul kadar çok seçenek sunan bir yer. Bangkok’ta ulaşımı hiç dert etmeyin. Oteliniz eğer Khao San civarında ise havaalanından Khao San’a doğrudan giden bir otobüs var. Hayli eski püskü bir otobüs ama bu otobüsle seyahat gayet keyifli. Toplamda 60 baht ödeyerek bu otobüsü kullanabilirsiniz. Tek sorun yerini bulması biraz zahmetli oluyor, ama sora sora Bağdat bulunur demişler.

Bunun dışında Bangkok’ta şehir içi ulaşımın mihenk taşı olan iki ulaşım aracı var: BTS ve metro (MRT). Oteliniz bu ikisine yakın ise önce havaalanından Airport Railway Link’e binip, daha sonra BTS veya metroya (MRT) aktarma yapabilirsiniz.

BTS’e aktarma yapmak için Phayathai durağında, metroya aktarma yapmak için Makkasan durağında inmeniz gerekiyor. (Önemli not: BTS trenlerini kullanırken asla kart/jetonunuzu çöpe atmayın.Bunlar çıkışta turnikelerden geçmek için kullanılıyor.)

Bangkok BTS’nin metro durakları

Taksi de bir seçenek tabi. Havaalanı-Khao San arası 400-500 bahta gidebilirsiniz. Taksi kullanırken mutlaka taksimetre açtırmaya dikkat edin. Tayland’da Grab uygulamasını kullanarak, bulunduğunuz yere taksi çağırabilir, ve taksinin aşağı yukarı ne kadar tutacağını da önceden görebilirsiniz.

Bangkok Gezi Rehberi: Konaklama

 • Bangkok’ta nerede kalınır?

Khao San’da kaldığım Vivit Hostel

Bangkok elbette büyük bir şehir ve nerede kalacağınıza karar vermek zor. Bangkok’a ilk kez gidiyorsanız, Khao San civarında kalmanız işinizi kolaylaştırabilir. Khao San’ı bizim Sultan Ahmet’imiz gibi düşünün. Bütün tarihi yapılar burnunuzun ucunda olur. Akşamları diğer turistlerle birlikte restoranlarını ve barlarını gezebilirsiniz.  Tek sorun, burasının fazla turistik olması. Burada Bangkok’ludan daha çok turist görürsünüz.  Bir de şehrin diğer noktalarına ulaşımı biraz sıkıntılı olabilir.

Eğer “Ben şehrin diğer yerlerini de görmek istiyorum, daha merkezi bir konumda olmak istiyorum, alışveriş merkezlerine ve lüks gece kulüplerine yakın olmak istiyorum” diyorsanız, Khao San size pek uymayabilir. Çünkü Khoa San biraz sırt çantalı mekanı.

Yani siz daha lüks gece kulüplerine, restoranlarına, alışveriş merkezlerine yakın olayım derseniz, o halde Sukhumvit Caddesi üzerindeki otellerden (Siam, Chit Lom, Nana, Asok, Thong Lo BTS duraklarına yakın yerlerde kalabilirsiniz.

Ben ilk gidişimde Nana bölgesinde Salil Hotel Sukhumvit‘te kalmıştım. BTS (tren) yolu üzerindeydi ve her yere ulaşımı pek rahat oldu. Epey de temiz bir oteldi.

İkinci gidişimde Khao San civarında Vivit Hostel’de kaldım. (Khao San’a 15 dk yürüyüş mesafesindeydi. Odamın penceresiz oluşu ve Khao San’a 15 dk olması dışında bir sorun yaşamadım. Personel çok yardımcıydı.)

Bangkok’ta nerede kalmaya karar verirseniz verin, yine de en az bir gecenizde Khao San’a uğramadan ya da Thong Lo’daki gece kulüplerini vs görmeden Bangkok’tan ayrılmayın tabi.

 

 • Bangkok’a kaç gün yeter?

Damnoen Saduak Yüzen Pazarı

Bangkok’u İstanbul gibi düşünün. İstanbul’u kaç günde gezebilirseniz o kadar gün ayırın. Şahsen senelerdir İstanbul’da yaşayıp halen görmediğim yerleri var. Bangkok’a da iki kez gittim, toplamda 9 gün civarı kaldım, ama hâlâ göremediğim yerleri var.

Şahsi fikrim bence Bangkok’a en az 4 gün ayrılması yönünde. Bir günü, bizim Sultan Ahmet bölgemiz gibi olan bölgesini gezerek geçirirsiniz. Bir günü yüzen pazarlara ayırırsınız (ki bunlar aslına Bangkok‘a 2 saat mesafede yer alıyor).  Bir gün Ayutthaya antik kentine ya da istediğiniz başka bir tura gidersiniz. Bir günü de alışverişe ayırırsınız. Ancak yeter.

Bangkok Gezi Rehberi: Bütçe

 • Bangkok’ta ne kadar harcarım?

Wat Saket’ten Bangkok manzarası

Türk lirası epey değer kaybettiği için Tayland da artık eskisi kadar ucuz değil. Hatta İstanbul ile eşit seviyelere yaklaşmış diyebilirim. Taksiler vs hâlâ nispeten ucuz ama Türkiye’de bir haftada tatilde ne kadar harcarsanız, orada da o kadar harcarsınız diye düşünebilirsiniz. Ortalama günlük sadece ulaşım ve yiyecek için 150 tl yanınızda bulunsun diyelim.

Bangkok Gezi Rehberi: Yeme İçme

 • Bangkok’ta ne yenir? Tayland yemekleri nasıldır?

Öncelikle Bangkok’ta ille Tayland yemeği yemek zorunda değilsiniz. Burası bir metropol. Her türlü mutfağı bulabilirsiniz. Tayland yemekleri epey acılı oluyor. Garsonlar önceden acı seviyesini size soruyorlar. Eğer sormazlarsa, siz çok acı istemediğinizi önceden belirtin.

Pad Thai

Mutfakları genellikle deniz mahsulü ağırlıklı. Hemen her şey karidesli ya da tavuklu. Ama vejetaryen seçenekler de yok değil ya da menüde yer almasa bile rica ederseniz yaptırabilirsiniz. Tayland’a gitmişken Tay yemekleri denemek isterseniz ise önerebileceklerim şunlar:  Tom Yum çorbası, Pad Thai (fotodaki), Massaman Cury, Yellow Curry, Ananaslı Pilav, ve Spring Rolls.

 

 • Hangi restoranlara gitmeli?

Broccoli Revolution

Bunun için epey ayrıntılı bir yazı hazırlayacağım. Burada kısa kısa adlarını vereyim. Üstlerine tıklarsanız, restoranları tripadvisor’dan görüntüleyebilirsiniz.

Denediğim orta-sınıf restoranlar: Mellow ve Broccoli Revolution.

Çok gitmek isteyip gidemediğim restoran:  Nham Restaurant

Vejetaryen restoranlar: May Veggie, Bonita Cafe & Social Club (vejetaryen dostu olarak geçiyor. etçil bir şeyler de vardır), Broccoli Revolution.

Manzarası için gidilecek restoran:  Deck by Arun Residence.

Lüks restoranlar: The Iron Fairies, Sirocco, Vertigo

Siam civarında alışveriş yaparken ayaküstü uğranabilecek restoranlar: Siam Paragon alışveriş merkezinin food court’una ya da Central Word’deki restoranlara uğranabilir.

Bangkok Gezi Rehberi: Gece Hayatı

 1. Bangkok’ta hangi gece kulüplerine gidilir?

Sing Sing gece kulübündeki bir dansçı…

Bu gezimde gitmeyi düşündüklerim şunlardı: Sing Sing Theater Club, Ce La Vi, Live RCA, Onyx ve Adhere the 13th Jazz Club

Bunlardan yalnızca Sing Sing Theatre Club ile Adhere the 13th Jazz Club’ı görebildim.

Sing Sing’e Pazar günü gittiğim için içerisi epey boştu ama Cuma ve Cumartesi içerisinin tıklım tıklım olduğunu okumuştum. Değişik enteresan bir yer. Güzel vampir dizisi çekilirdi burada. True Blood dizisindeki Fangtasia’yı hatırlattı bana:) Burası dansçı kızların gösterileri ile ünlü. Müzikler de fena değildi.

Adhere the 13th’in içi…

Adhere the 13th ufacık bir jazz kulübü. Öyle ayakta gecelere kadar dans edilen bir mekan değil. Caz sevmiyorsanız epey uyutucu bir mekan olabilir.

 

Sabahlara kadar eğlenmek için Ce La Vie, Live RCA, Onyx öneririm. (Ben gitmeye fırsat bulamadım, ama vaktim olsaydı bu yerlere de uğrayacaktım). Gidenler bir de Route 66‘yı önerdiler. Benlik değil ama bir bakabilirsiniz.

Bangkok Gezi Rehberi: Gezilecek Yerler

 1. Bangkok’ta nereleri gezeyim?

Tayland’a ilk kez gidecekler için hazırladığım rehberde detaylı anlattım. Ama görmeden dönmemeniz gerekenler: Grand Palace (Büyük Saray), Arun Wat, Wat Pho, Yüzey Pazar, İçinden Tren Geçen Pazar, Amphawa Yüzen Pazarı.

Bunları gezdikten sonrası teferruat. Bunlara ek olarak Wat Saket, Chatuchak Pazarı,  Chinatown, Amulet Market, Flower Market, Erawan Müzesi gibi yerleri de vaktiniz varsa görebilirsiniz. Chatuchak pazarı hafta sonları kurulan dev bir pazar. Amulet Market’te Tayland’lıların koruma ve şans sağladığına inandığı muskalardan bulabilirsiniz.

Masaj yaptırabilirsiniz. Japon usulü spalar açılmış. Japan onsen diye geçiyor. Onları ziyaret edebilirsiniz. Tekne turu yapabilirsiniz. Ama Allah rızası için kaplanlarla foto çekmeye gitmeyin. Uyuşturuluyorlar.

Bangkok Gezi Rehberi: Sağlık

 1. Tayland’a gitmek için aşı gerekli mi?

Hayır, aşıya gerek yok. Herhangi bir sağlık durumu ile karşılaşmanız durumunda Tayland hastanelerinde epey yakından ilgileniyorlar.

 1. Tayland’a giderken seyahat sigortası yaptırmak gerekir mi?

Normalde gerekmez derdim, ama bu gidişimde gribe yakalanıp hastaneye gitmek zorunda kaldım ve testler, tetkikler derken, benden 840 tl para aldılar. Seyahat sigortası yaptırdığım için bu parayı ülkeye dönünce iade aldım. Tayland özelinde değil ama yurtdışına çıkarken seyahat sigortası yaptırmak kendinizi güvende hissetmenizi sağlar. Bence yaptırın.

Bangkok Gezi Rehberi: Güvenlik

 • Bangkok güvenli mi?

Bangkok bence Türkiye’deki herhangi bir şehirden çok ama çok daha güvenli. Özellikle tek giden bir kadın olarak, gece istediğim saatte istediğim yerde istediğim kıyafetle istediğim gibi dolaşabildiğim nadir ülkelerden. Ki New York’ta bile bu denli rahat gezemeyebilirsiniz.

 • Bangkok’a tek gidilir mi?

Gidilir, güvenlidir ve çok da eğlenilir.

 •  Tayland’da nelere karşı dikkatli olmalıyım?

Size belli turistik yerlere gittiğinizde, orası bugün kapalı deyip sizi başka bir yere yönlendirmeye ya da gezdirmeye çalışabilirler. İnanmayın, kendi gözlerinizle gidip görün.

Tekne ile yolculuk yapacaksanız, bazen o tekne bu rıhtımdan kalmıyor deyip, sizi karga tulumba başka bir rıhtıma gönderebiliyorlar. O rıhtıma gittiğinizde ise aslında sizi bir tura yolladıklarını anlayabiliyorsunuz. Başıma geldi.

Yine tuk tukçular sizi kendi anlaştıkları mücevher dükkanlarına götürebilir. Baştan böyle bir şey istemediğinizi net konuşun.

Taksiciler taksimetre açtırmak istemeyebilir. Israr edin.

Alışverişlerde mutlaka pazarlık yapın. Söylenen fiyatın genelde üçte birine anlaştığınız olabiliyor.

BTS trenlerini kullanırken asla kart/jetonunuzu çöpe atmayın.Bunlar çıkışta turnikelerden geçmek için kullanılıyor.

Bangkok Gezi Rehberi: İklim

 • Bangkok’ta hava nasıl?

Bangkok’ta hava bizim kış aylarımızda kuru ve sıcak. Yani Ocak-Mayıs arası güzel gezilecek zamanları. Diğer zamanlar ise hava yağmurlu, nemli ve çok sıcak olacaktır. En güzel mevsimi Şubat-Mart dönemidir. Gökyüzü genellikle güneşli günlerde bile biraz gri pusludur. Dışarısı her daim sıcak olsa da, bina içleri, metrolar, alışveriş merkezleri klimalar nedeniyle epey soğuk olur. Bir de şehir her daim biraz sisli ve puslu görünür.

 • Bangkok’ta ne giyilir?

Bangkok’ta gündüzleri kadınsanız elbise, şort tişört, ince pantolonlar ile dolaşabilirsiniz. Tapınak gibi dini yerleri ziyaret ederken omuzları ve bacakları kapatacak uzun giysilere ihtiyaç var. Bu erkekler için de geçerli. Erkekler de kısa şortlu tapınaklara giremez. Akşamları şık restoranlara gitmeyi planlıyorsanız, özellikle erkeklerin şık bir gömlek, uzun pantolon ve kapalı ayakkabı getirmesi iyi olur. Bazı yerler (The Iron Fairies gibi) kadınların da kapalı burunlu ayakkabı giymesini şart koşar. Akşamları ince bir hırka ya da ince bir deri mont fazlasıyla yeterli olacaktır.

 

 

 

 

Onuncu Köy Yolcusu