AsyaGenelTayland

Bangkok’ta Hiç Gidilmemiş Bir Yer: Uçak Mezarlığı

Bangkok’ta her yer çok yazıldı çizildi. Bir yer hariç. Buraya Türkiye’de benden başka giden, burayı Türkiye’de benden başka yazanın olduğunu sanmıyorum. Yine de büyük konuşmayayım. Neticede “Bangkok’ta timsah gördüm ey ahali” diye cümle aleme duyurup, sonra onun “monitor lizard” olduğunu öğrenmiş bir insanım:) Çok şeyapmamak lazım:)

Neyse tamam ciddiyet…

Efenim Bangkok’a ikinci gidişim olduğu için (ehem ehem) farklı yerler arayışındaydım.  Büyük başları (Grand Palace, Wat Pho, Wat Arun, efenime söyleyeyim Ayutthaya’yı) görmüş idim. Öyleyse bana şöyle değişik, enteresan, yazdığımda, “Aferin kıza, blogger’ım diye geçiniyor ama güzel de yerler buluyor” dedirtecek bir yer lazımdı.

“Blogger dünyasının yarısı Tayland’ı karış karış gezerken peki bu nasıl olacağıydı. Geriye keşfedilmemiş bir yer bırakmışlar mıydı ki? Acaba balta girmemiş bir orman falan mı bulsaydım?” diye düşünürken, sonunda onu buldum. Uçak Mezarlığı (Airplane Graveyard)!

Hurdaya çıkarılmış bir uçağın içinde dolanma fikri zaten başlı başına beni cezbetmeye yetmişti de artmıştı aslında. Ama bu eski uçakların bir kısmında evsizlerin yaşadığını öğrenmemle burası benim için ayrı bir anlam kazandı. Mutlaka buraya gitmeliydim.

Aslında buraya Bangkok’ta kaldığım ilk günümde gitmeyi istemiştim, ama ne Bangkok’taki ilk günümde, ne Bangkok’taki son günümde programıma sığdırıp da gidemedim. Sonunda beş haftalık tatilimin son günü, Bangkok’a sadece İstanbul uçağım için inmişken ve İstanbul uçağıma 7 saat varken, ne yapıp edip gittim gördüm!

İçinizi daha fazla şişirmeden pratik bilgilere geçiyorum:)

UÇAK MEZARLIĞI NE MENEM BİR YERDİR

Uçak mezarlığı –ismi ne kadar korkunç gelse de- aslında çok tatlı, renkli güzel bir yer. Hani uçak ve mezarlık kelimesi bir araya gelince, koskoca bir araziye atılmış onlarca uçak iskeleti göreceğinizi sanıyorsanız, sanmayın. Yeşil bir çayırlığın sağına kondurulmuş biri anne, diğerleri yavru üç beş uçak göreceksiniz (Uçak bilgim bu kadar, ivit).

 

Uçakların hemen arkasında yükselen Bangkok’un puslu semasına doğru uzanan beyaz apartmanlar, ile bu uçaklar garip ama güzel bir tezat oluşturacak.

 

Sonra solda daha hangar kılıklı ama yine uçak iskeleti olan yerler göreceksiniz. Hah işte o sağdaki yerde insanlar yaşıyor. Bazen onları da fotoğraflamak mümkün oluyormuş ama o gün bana izin vermediler, hatta yaklaştırmadılar bile.

Arazinin kapısı kilitli. Kapıya gidip uçakları gezmeye geldim diyorsunuz ve orada yaşayanlardan artık bahtınıza kim çıkarsa, size aklından geçen bir parayı söylüyor. İnternette 600 baht bile istediklerini duymuştum. Benim şansıma bir kadın ve oğlu çıktı. Benden 200 baht istedi. Tamam dedim. Kadın “al sana tur rehberi” deyip oğlunu yanıma kattı. 12-13 yaşlarında var ya da yok. Aldım çocuğu, girdim uçağın içine.

Uçak içi nasıl olur? Karanlık. Bildiğin ilk giriş epey bir karanlıktı. “Şuracıkta beni tavuk gibi kesseler kimsenin ruhu duymaz, ne işler açıyorsun e be yolcu başına” diye söylenirken, çocuk beni bir merdivenden tırmandırdı.

işte şu çocuğun indiği yerden çıktım:)

Tırmanacağım da önümü göreydim iyiydi. Ben diyeyim Lara Croft, siz diyin Indiana Jones tadında merdivenleri çıkınca, uçağın asıl yolcu bölümüne çıktığımı anladım. Burası daha aydınlıktı. İçeride benim gibi meraklı bir gezgin daha fotoğraf çekiyordu. (Şu inen çocukcağız. Zaten biz iki deliden ve tavuklardan başka kimsecikler yoktu.)

 

Uçağın en üst katına çıkarken, merdivende yatan oksijen tüpü ile azıcık ürpermiş olsam da, şimdi evsizlere bir geçim kaynağı olan, bu bir zamanların  demir kanatlı kuşlarını özgürce gezebildiğimi bilmek güzeldi.

 

Çok değil yarım saat sonra benim de turum bitmişti. Çocuk diğer uçakların içine girmeme ya da ev olarak kullanılan uçakları görmeme izin vermeden, beni biraz paldır paldür sepetledi başından:)  Belki artık güneş batmak üzere olduğundan olabilir.

Siz giderseniz ve orada yaşayanları çekerseniz benimle de paylaşın.

 

Uçak Mezarlığı’na Nasıl Gidilir?

Airport Railway Link ile Ulaşım:

Ben Uçak mezarlığı’na (Airplane Graveyard) havaalanından doğruca geçtiğim için Airport Railway Link’e binip Ramkhamhaeng durağında indim. Buradan moto-taksilerle 130 bahta anlaştım. Beni hemen önünde bıraktılar.

Siz de şehir merkezinde Phaya Thai, Ratchaprarop ya da Makkasan duraklarından Airport Railway Link’e binip Ramkhamhaeng durağında inebilirsiniz. Benim gibi moto-taksi ile anlaşmak istemezseniz Nasa Vegas Oteli’nin karşısından 40, 58, 99, ya da 173 nolu otobüslere binebilirsiniz.

Otobüs ile Ulaşım

Bu 40 nolu otobüsün geçmediği yer yok. Phaya Thai Road, Siam Square, Sukhumvit içinden de geçiyor. Yani bu otobüsü görürseniz, sizi direkt uçak mezarlığının çok yakınında bırakabilir. Bu otobüsü dönüşte de kullanarak Thong Lor’da inip güzel bir yemek yiyebilirsiniz.

Nereden biliyorum? Çünkü dönüşte o otobüsü kullanarak Thong Lor’a geçtim:)

Tekne ile Ulaşım

Uçak mezarlığının bulunduğu yer, trafiğin hep sıkışık olduğu bir yer. O yüzden otobüs ya da taksi ile gitmek bir işkence olabilir. Khao San civarında kalıyorsanız  Phan Fah Leelat iskelesinden kalkan Klong Saen Seap Express Boat’lar ile  Wat Si Bun Ruang iskelesine gidin. Son durak olması gerek.   Ya da aşağıdaki harita üzerinde size yakın bir iskeleden tekneye binin ve Wat Si Bun Ruang’da inin.

http://bangkokmasstransportationguide.blogspot.com.tr/2012/03/route-of-klong-saen-seap-express-boat.html adresinden alınmıştır

İndiğiniz duraktaki tapınağın çevresinden dolaşıp Ramkhamhaeng ana caddesine çıkın. Uçak mezarlığı Soi 101’den içeri girince 100 metre ileride imiş. (Ben bu yoldan gitmediğimden, motorcu beni uçakların önünde indirdiğinden, hangi sokaktaymış hiç bakmama gerek kalmadı. Siz sora sora, emin ola ola gidin. Sonra vay efendim senin yüzünden kaybolduk, vay efendim hay senin gibi blogger olmaz olsun demeyin:))

Başka bir sorunuz olursa, yorumlara yazabilirsiniz…. Mutlaka cevaplamaya çalışırım…

Onuncu Köy Yolcusu
Leave a Comment