ÇanakkaleGenelTürkiye

ÇANAKKALE GELİBOLU GÜNÜBİRLİK ŞEHİTLİK TURU

IMG_0104-255B1-255D.JPG
Bu hafta sonu günü birlik Çanakkale Şehitlik turuna dahil oldum ve nihayet şehitliklerimizi görme fırsatı buldum. Aslında gidersem çok üzüleceğimi bildiğim için hep ertelediğim bir ziyaretti bu. Şehitlik ziyareti kolay bir ziyaret değil. Fiziksel zorluğundan bahsetmiyorum. Duygusal olarak insanı çok etkileyen, sarsan, üzen ama bir o kadar da insanı gururla dolduran bir tur. O yüzden eğer şimdiye dek yapmadıysanız, hiç değilse bir gününüzü ayırıp bu ziyareti mutlaka gerçekleştirin.

Genel Bilgi

Daha önce gitmediyseniz Çanakkale Şehitliği denilince arazinin büyüklüğünü gözünüzde tam olarak kestiremeyebilir ya da sadece şehitlik tek bir noktada sanabilirsiniz. 
Ama Şehitlikler, Eceabat’tan Seddülbahir’e çok geniş bir alana yayılmış durumda. Araçsız gezmeniz epey zor. Buraya kendi aracınızla veya en güzeli bir turla gelmek en mantıklısı. Çünkü olayları bilerek gezmek gezi deneyiminizi bambaşka bir boyuta taşıyacaktır. Aksi takdirde “şehitlik-anıt-kitabe-heykel-rölyef”ten ötesine geçmeyebilir.

Şehitlik için kaç gün gerek?

Alanın büyüklüğü, görülmesi gerekenlerin çokluğu nedeniyle, bence buraya en az iki tam gün ayırmak gerek. Ama vaktiniz bizim gibi kısıtlı ise ve yalnızca bir gününüz varsa, bizim izlediğimiz rotayı izleyip, Çanakkale Şehitliği’ndeki başlıca alanları ziyaret edebilirsiniz.

Bir Günlük Şehitlik Turu

Şehitlikleri ziyaret etmek için yalnızca bir gününüz varsa, uğramanız gereken başlıca duraklar şunlar:

  •        KİLİDBAHİR KALELERİ VE NAMAZGAH TABYALARI

Burada eski tarih ile yeni tarih birbirine arzı endam ediyor. Kilidbahir Kalesi, Boğaz geçişlerini kontrol etmek için, 1452’de  Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilmiş. Ne ilginçtir ki Osmanlı’nın yükseliş döneminde inşa ettirilen bu kalenin hemen karşısında ironik bir şekilde Osmanlı’nın son günlerinde verdiği en zorlu mücadelenin yaşandığı Namazgah Tabyaları yükseliyor.

 

Kilidbahir Kalesi, sırasıyla Kanuni Sultan Süleyman, Sultan Abdülaziz ve II. Albdülhamit tarafından zaman içinde restore edilmiş. Uzun yıllar vergi kalesi görevi gören kale, Çanakkale Savaşı’nda da önemli bir rol oynamış.

 

Namazgah Tabyaları ise kalenin bir uzantısı olarak 1770 yılında Sultan III. Mustafa döneminde inşa edilmeye başlamıştır. Çanakkale Boğazı’nda yapılan ilk ve en büyük tabya olan Namazgah Tabyaları, kalenin yanı başında değil, bir iki kilometre ilerisinde karşı cephede yer alıyor. Devamı için tıklayın.

  • SEYİD ONBAŞI ANITI

Namazgah Tabyası’ndan yola devam ettiğinizde biraz ileride Seyid Onbaşı Anıtı’nı ziyaret edebilirsiniz. Burada iki ayrı Seyid Onbaşı heykeli göreceksiniz. Biri hemen sahilde, diğeri ise yukarıda şehitlik içinde. Sahildeki daha soyut bir çalışma. Seyit Onbaşı topu kucaklamış götürürken görülüyor. Yukarıdaki heykel ise daha somut ve figüratif. Gerçek boyutlarda devasa bir topun önünde, Seyit Onbaşı’nın mermiyle topa yönelmesi temsil edilmiş. Devamı için tıklayın

  • ÇANAKKALE ŞEHİTLER ABİDESİ

Çanakkale Şehitliği denildiğinde pek çoğumuzun aklında beliren manzara aslında buraya ait. Burası şu dört sütunlu büyük bir diktörtgeni andıran heykelin bulunduğu yer. Geniş bir araziye yayılan şehitliğine hemen girişinde sizi Türk bayraklarının gölgesinde duran sembolik mezarlar karşılıyor. Mezarları geçtiğinizde Mustafa Kemal’in yükselişini simgeleyen Mustafa Kemal heykelini, biraz ileride ise savaş rölyefini göreceksiniz. Sol tarafta ise yaralı Anzak askerini taşıyan Türk askerini temsil eden “Yaralı Asker” anıtı bulunuyor. Devamı için tıklayın
 
  • SEDDÜLBAHİR ve İNGİLİZ ANITI: CAPE HELLES MEMORIAL   

Seddülbahir, Boğaz’ın en güney ucunda yer alıyor. Çanakkale Savaşı’nda ilk şehitlerimizi, buradaki cephaneliğin patlatılması sonucu verdiğimiz için, Seddülbahir, ayrı bir öneme sahip. Seddülbahir’de İlk Şehitler Anıtı’nı görebilir veya şehitlerin bulunduğu Seddülbahir Cephane Şehitliği’ni ziyaret edebilirsiniz. 

Ama şehitlikteki tek anıtlar bizim diktiğimiz anıtlar değil. Çanakkale Şehitliği’nde farklı milletler de bugüne değin kaybettikleri askerlerin anısına pek çok anıt dikmiş. Yabancılar tarafından dikilen anıtlardan biri de hemen Gözcübaba Tepesi’nde yer alan Cape Helles Memorial (Helles Burnu Anıtı).  Devamı için tıklayın.

  
 
  • 57. PİYADE ALAYI ŞEHİTLİĞİ

 

57. Piyade Alayı Şehitliği adından da anlaşılacağı üzere 57. Piyade Alayı askerlerinin yattığı şehitlik. Bu alayın Çanakkale Savaşı’nda çok ayrı bir önemi var. 57. Piyade Alayı, Anzak’lar çıkartma yaptığında, onlarla ilk çarpışan askerlerimizden oluşuyor. 57. Piyade Alayı‘nın soluksuz okuyacağınız hikayesi için tıklayın
  • CONK BAYIRI

 

Şehitlik Gezi’nin en önemli noktalarından biri de hiç şüphesiz Conk Bayırı. Burası pek çok açıdan çok değerli. Ulu Önder’in vurulduğu ve saatinin parçalandığı yer burada bulunuyor. Yine Ulu Önder’in düşman askerlerini gözlediği yer de burada yer alıyor.

 

Conk Bayırı, belki de Çanakkale Savaşı’nın en kıran kırana, süngü süngüye ve burun buruna yaşandığı yer. Düşman askeri ile Türk askerininin siperleri arasındaki mesafelerin 8 metreye kadar indiği söyleniyor. Devamı burada.  

 

 

 

 

 

Onuncu Köy Yolcusu
Leave a Comment