AsyaGenelTayland

DAMNOEN SADUAK YÜZEN PAZAR REHBERİ

Bangkok’un puslu gri havası, kaotik sokakları insanı önce bir şaşkınlığa uğratır. Gündüzü de gecesi hızlı akar bu şehrin. Bangkok’a gelmişken, görmeden dönülmeyecekler listesi kişiden kişiye değişir. Ben ilk gidişimde yüzen pazar denilince, “sebze meyve mi görmeye gideceğim?” diye burun kıvırmıştım misal.

İkinci gidişimde bu yüzden yüzen pazar ziyareti yapmak benim için şart olmuştu. Ve ilk gidişinde yüzen pazar fikrine burun kıvırmış bir insan olarak, eğer herhangi bir tereddüt içerisindeyseniz, size tavsiyem mutlaka ama mutlaka gidin. Gerçek bir Bangkok deneyimi için yüzen pazar turuna çıkmak şart.

Niye Yüzen Pazar?

Yüzen pazarlar Bangkok’un en önemli simgelerinden. Bir kere renkli, cıvıl cıvıl…Açık havada sandal keyfi yapabilir, sandallardan en tropik en güzel meyveleri alabilir, muhteşem fotoğraflar çekebilir ve –en olmadı- güzel bir yer görmüş olursunuz. Hem söyler misiniz kuzum, siz kaç kez hayatınızda bir yüzen pazar gördünüz? Bildiğin yüzen pazar yapmışlar, niye gitmeyesin:)

Şakası bir yana, Bangkok’ta gidilebileceğiniz birkaç farklı yüzen pazar var. Bunlardan en bilinen, en meşhur ve en turistik olanı Damnoen Saduak Yüzen Pazarı. 

Pazar Saatleri:

Damnoen Saduak Yüzen Pazarı her gün 07:00-11:00 arasında açık. Daha geç giderseniz tezgahların çoğunu kapanmış bulabilirsiniz. Ama benim gibi kargalar kahvaltısını etmeden de pazarda bitmeyin. Buraya kendiniz gideceksiniz size önerim 9-10 sularında orada olmanız. Pazara çok erken gittiğinizde de tezgahların tamamı açılmamış olabiliyor.

Nasıl Gidilir?

Buraya tur alıp gitmenizi öneririm. Tur fiyatları 600-1000 baht arası değişiyor ama sıkı bir pazarlıkla 400 bahta da tur bulabilirsiniz. Kendiniz giderseniz Southern Bus Terminal’den kalkan minibüslere binerek 80 baht’a ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Tur Almalı Mıyım?

Bence kesinlikle almalısınız. Tek gittiğinizde sandalı da tek kiralamak zorunda kaldığınızdan, astarı yüzünden pahalıya gelebiliyor. Özellikle sizi sonrasında Amphawa Yüzen Pazarı’na ya da Maeklong Railway Market’a götürecek bir tur bulursanız kaçırmayın.

Sandal Ücretleri Ne Kadar?

Aslında sandal kiralama ücretlerinin 50-100 baht arası değiştiği söyleniyor. Ama tek giderseniz, size bu sandalları kiralamak için kapıyı 2000-3000 bahttan açacaklarını söyleyeyim. Ben maksimum indirimle 500 bahta ancak kiralayabildim. 50 Baht nere 500 baht nere. Adamlar bana 10 katına kiraladılar sandalı. Ondan diyorum “tur alııııın!”

Pazardan Ne Alınır?

Pazarda sandalda meyve sebze ve yemek satan satıcılardan alışveriş yapabilirsiniz. Kanal boyunca dizilmiş tezgahlarda satılan hatıralık eşyalara bakabilirsiniz. Özellikle bambudan yapılmış lambalar ve Hindistan cevizi şekerlemesi meşhur.

Rota Önerisi:

Damnoen Saduak’tan sonra içinden tren geçen Pazar olarak bilinen Maeklong Railway Market’a oradan da Amphawa Yüzen Pazarı’na uğrayabilirsiniz.

Yüzen Pazar ile ilgili daha ayrıntılı yazım için tıklayın.

Şu yazılar da ilginizi çekebilir:

Bangkok Gezi Rehberi

Bangkok Uçak Mezarlığı

Erawan Müzesi

 

Onuncu Köy Yolcusu
Leave a Comment