AsyaGenelTayland

Erawan Müzesi

erewan_interior

Bir yere ikinci kez gitmişseniz, birinci kez gittiğiniz yerlerden farklı yerler görmeyi istersiniz. Ben de Bangkok’a 4 sene sonra tekrar gidince bu şehrin bambaşka yüzlerini görmek istedim. Artık herkesin tavaf ettiği Grand Palace (Büyük Saray) ya da Arun Wat’tan (Şafak Tapınağı) farklı bir yer aradım. Buldum da.

Öyle bir yer düşünün ki, aslında adı müze ama müze değil. Yani bildiğimiz anlamda bir müze değil. İçinde sergilenen doğru dürüst bir şey yok aslında. Ama kendisi başlı başına bir müze.

Öyle bir yer düşünün ki, kapısına daha geldiğinizde “oha” çektiriyor size. Başınızı kaldırıp uzunnn uzunnn “Adamlar yapmış abi” dedirtiyor.

Erawan Müzesi işte tam böyle bir yer.  Bangkok’taki üçüncü günümü Erawan Müzesi’ne ayırdım. Saat ikide gittiğim müzeden saat yedide ayrıldım. Nasıl büyük bir keyifle gezdiğimi varın siz düşünün.

Müzenin Tarihçesi

Erawan Müzesi Bangkok’un en göz alıcı yerlerinden biri.  Aslında daha dünkü çocuk denebilir kendisine. Yapımı 2000 yılında tamamlanan müze henüz 18 yaşında.

Taylandlı iş adamı Lek Viriyapant’ın  kendi şahsi koleksiyonunu sergilemek ve Tayland kültür mirasını koruyup tanıtmak isteği ile başlamış bu müze projesi. Lek, projeyi kendi çizmiş. Müzenin en ilgi çekici yanı, daha girişte sizi karşılayan devasa üç başlı fil heykeli. Pembe bir kaide üzerinde yükselen bu heykel tamı tamına 250 ton ağırlığında!

Lek’in bir dostu kendi ülkesinde elma şeklinde bir yapı yaptırmak istediğinden söz eder, çünkü elma onun ülkesini temsil eden önemli bir semboldür. İşte müzenin tepesine böyle dev bir fil heykeli kondurma fikri böyle ortaya çıkar. Lek de kendi ülkesinin sembolünü müzesinde görmek ister.

Bu fil, Hint mitolojisinde hava ve savaş tanrısı Indra’nın bindiği fildir. Hint mitolojisinde adı Airavata olarak geçen bu filin Tay dilindeki karşılığı Erawan. Erawan fili yalnızca tanrı Indra’nın fili değil, aynı zamanda doğu kozmografisinin de sembolü ve bu nedenle müzenin sembolü olmuş. Hatta sembolü olmakla kalmamış, müzeye adını da vermiş.

Üç katlı bu müzenin her bir katı, Taylandlıların evren inancını simgeliyor. Giriş katı sualtı dünyasını, birinci katı Budist inancında evrenin merkezi olduğuna inanılan Meru Dağı’nı, en üst kat ise yine Hint mitolojisine göre Meru Dağı’nın üstünde yer aldığına inanılan cenneti simgeliyor.

Müzenin giriş katında yükselen dört sütunda dört dine ait resimli hikayeler yer alır. Dört farklı din aynı çatı altında temsil edilerek, hoşgörünün altı çizilir.

Müzeyi gezerken en üst kata çıktığınızda filin karnına çıkmış olursunuz.  Bu kata epey yüksek ahşap merdivenlerle çıkılır. Merdivenlerin sonu küçük mavi bir odaya çıkar. İçinde farklı pozisyonlardaki birkaç Buddha heykeli olan bu odanın tavanında güneş sistemini temsil eden duvar resimleri bulunur.

Nasıl Gidilir?

Erewan Müzesi’ne BTS trenleri ile Samrong durağında inip, 6. çıkıştan çıkıp taksi ile ulaşabilirsiniz. Benim otelim Khao San’da olduğu için önce taksi ile BTS Sieam durağına gittim. Toplamda 280 baht tutu. Ardından Siem-Samrong arasına 59 baht ödedim. Samrong durağında inince 6. çıkıştan çıkıp taksi buldum. Samgong-Erewan arası taksi ücreti ise 47 baht tuttu.

 

Giriş Ücreti Ne Kadar?

Erewan Müzesi’nin giriş ücreti, saat 9-5 arası 400 baht (yabancılar için), saat 5-7 arası 200 baht. Online olarak rezervasyon yapmak da mümkün. Giriş ücreti epey kallavi olsa da kesinlikle değiyor. Giriş ücretine çiçek de dahil. Girişte size verilen lotus çiçeğini müzenin içindeki havuzda yüzdürüyorsunuz. Bir nevi sunu.

 

Audio Guide  

Audio Guide’lar girişten farklı bir yerde veriliyor. Siz sormadan kimsenin size audio guide verdiği yok. Ben başkalarında görüp sorup yerini bulabildim. Saçma bir sistem yapmışlar o konuda. Audio Guide için 1000 baht depozito ve kimlik verip, çıkışta audio guide’ı iade ettiğinizde paranızı geri alıyorsunuz.

 

Kıyafet Kuralı

Tayland’da tapınaklarda genel bir kıyafet kuralı vardır. Omuzlar ve bacaklar açık olamaz. Erkeklerin de kısa şortla tapınaklara girmesi yasaktır. Bu kural Erewan Müzesi için de geçerli. Omuz ve bacakların kapalı olması gerekiyor.

 

Erawan Müzesi ince işçiliği ile beni büyüleyen bir yer oldu. Her bir detayına aşık olup ayrıldığım bir yer oldu. Bangkok’a yolunuz düşerse kesinlikle uğramanızı önereceğim bir yer.

Belki şu yazılarım da ilginizi çekebilir:

Bangkok Gezi Rehberi

Bangkok’ta Hiç Gidilmemiş Bir Yer: Uçak Mezarlığı

Damnoen Saduak Yüzen Pazarı

 

 

Onuncu Köy Yolcusu
Leave a Comment