GenelİzmirTürkiyeYeme-İçmeYolcu Tavsiyeleri

Foça’da Ne Yenir İçilir? Foça’nın Restoran ve Kafeleri

kuzina-foca

Foça o kadar avuç içi kadar bir yer ki, ister istemez her şey elinizin altında oluyor. Ama yan yana bir sürü restoran içerisinden seçim yapmaya tereddüt ederseniz, size benim denediğim yerlerin bir fikir vereceğini umarım. Ben Trip Advisor’da ilk ondaki yerleri denemeye çalıştım.

Ama bazıları Trip Advisor listesinden değil Onuncu Köy Listesi’nden:) Sizin eklemek önermek istedikleriniz olursa, benimle paylaşırsanız çok sevinirim. Şimdi listeye geçelim:

Listemi gittiğim sıraya göre değil de, üç ay sonra en çok aklımda kalan yerlere göre yazıyorum:)

1-Kuzina Foça

 

Burası Trip Advisor listesinde ilk onda olan mini minnacık bir restoran ve ben burayı en son gün alel acele geçiştirdiğim için halen kafamı duvarlara vuruyorum. Güzel olan, buraya kısacık uğramış olsam da, instagram ve facebook sayfalarından verdiğim tavsiyem sayesinde giden bir arkadaşımın da buraya bayıldığını duymuş olmam. Vesile olabildiysem ne güzel.

Kuzina Foça, hem son derece merkezi hem bir o kadar gizli saklı bir mekan. Çünkü meydandaki heykelleri geçince hemen sol taraftaki ara sokaklardan birine kendini pek güzel gizlemiş. Sormasanız, yerini bilmeseniz, önünden defalarca geçip göremeyeceğiniz kadar kendini iyi saklamış. Hem merkezde hem de meraklı gözlerden uzakta yemeğinizi yiyebileceğiniz süslü püslü cicili bicili bir mekan. Buraya bir hanım eli değdiği o kadar belli ki. Gidince anlayacaksınız.

 

Sizi bilmem ama ben işletmeciliğini hanımların yaptığı mekanlarda daha bir huzurla yemek yiyorum. Her şey daha bir hijyenik daha bir leziz geliyor. Burası etçilere de otçulara da uygun. İflah olmaz bir otçul olarak zeytinyağlılardan ufacık bir tabak hazırlıyorum, çünkü buraya gelmeden önce koca bir dilim pasta yedim. Yemeklerin hepsi harikaydı, ama yoğurtlu pazısı ve havuç taratoru parmak yalatan değil, yutturan cinstendi. Kesinlikle tavsiye edilir. On numara beş yıldız.


2 – Kavala Kafe

 

 

Kuzina’dan karnınızı doyurduysanız, bence şimdi doğruca Kavala Kafe‘ye gidip kendinize güzel bir kahve ve Kavala kurabiyesi hediye etmelisiniz. Gerçi ben cheesecake’lerine de bayıldım. Bonus olarak Goldie’nin o altın kafasını okşayabilir, akşamüstü güneşinin Foça’nın o lacivert denizini kızıla çalışını izleyebilirsiniz. Ya da kendinize Kavala’nın kibar işletmecisinin tavsiyelerine bırakabilir, ve onun tavsiyesi olan güzel bir birayı yudumlayabilirsiniz. Kavala Kafe, Eski Foça’nın sonunda en uçta kalıyor. Kesinlikle tavsiye edilir.

 

3- Miço

 

Miço, Foça’da kaldığım ilk andan itibaren dikkatimi çeken, ve orada kaldığım sürece de en çok gittiğim mekan oldu. Eski Foça merkezde yolun sağını takip edip yürürken, tavanından aşağı sarkan balıkçı ağları, tavanında yürüyen kedileri, bar masası yerine boylu boyunca uzanan sörf tahtası ile zaten hemen ben buradayım diyor Miço size. Görür görmez, burası ne güzel mekan, kesin denemeliyim dedim.

Zaten daha sonra ne zaman Eski Foça’ya gelsem, sabah kahvaltılarını burada yaptım, akşam biralarımı burada yudumladım. Sabahları kahvaltısı şahane, akşamları ortamı şahane.

O değil de sabahları bu kadar on numara bir kahvaltı hazırlayan bu yer, akşamları nasıl bir rock bar’a dönüyor onu anlayamıyorum. Biraz da ondan seviyorum burayı. Her şeyi bulabiliyorsunuz. Üstelik  çalışanları da bir o kadar hoş sohbet. Buradan hâlâ orada duruyorsa Itır Abla’ya selam eder, kedisi Osman’ı yanaklarından öperim.

 

 

 

 

4-Cadde Pastanesi

 

Burayı bir blogda okumuştum. Kız, şimdiye dek yediği en taze pastayı burada yediğini anlatmıştı. Pasta deyince zaten akan sular durur, en tazesi diyince de gitmek bana farz oldu. Şimdi hangi blogda okuduğumu hatırlamıyorum, ama burayı yazan blogger arkadaşa teşekkürü bir borç bilirim. Gerçekten yediğim en taze pastayı burada yedim.

Burası ufacık tefecik bir kasaba pastanesi. Tadında büyüdüğüm şehir Zonguldak’ın pastanelerindeki pastaları hatırlatan bir şey var. Ondan çok sevmiş olabilirim. Büyük şehirin o yapay tadından uzakta, anlatılmaz yenir bir tat bu. Pastalarının görünüşü sizi aldatmasın. Çok mütevazi görünüşlü pastalar bunlar. Ama o tat yok mu o tat… Mutlaka deneyin benim için bir dilim…

5- Fokai Restoran

Buraya Trip Advisor listesinde üst sıralarda olduğu için gittim. En sevdiğim yanı, ara sokaklardan birinde, kuytu köşede olmasıydı. Fokai Restoran’a aynı gün içerisinde iki kez iki farklı arkadaşla geldim. En sevdiğim yanı kuytu bir köşede olması, dekorasyonu ve ambiansı. Müşterilerinin çoğu müdavim gibi görünüyor. İnsanlar burayı epey seviyor ve burada epey eğleniyor gibiydi. İki gidişimde de yemeklerini beğendim. Birlikte gittiğim arkadaşlarımdan biri burayı fazla ucuz, diğeri gereksiz pahalı buldu. Ana yemeksiz, içki ve mezelere 125 TL ödedik.  Yorumu size bırakıyorum. Bir tek hoşlanmadığım nokta garsonlarının biraz fazla ilgili olması ve samimiyeti aşması idi, ama bu benim İstanbulluğumdan kaynaklanmış olabilir. Belki de sadece iyi hizmet vermeye çalışıyorlardı.

6- Sakız Dondurma Nazmi Usta

Yemeklerden sonra ya da ara öğün olarak dondurmanın yeri ayrı bende. Foça’da belli başlı üç dondurmacı gördüm. Önünde en uzun kuyruğun olduğu dondurmacı Nazmi Usta’ydı. Aslen Makedonlar, yazları Çorlu’dan buraya dondurmacıyı açmaya geliyorlar.

Menülerinde yok yok. Yabanmersinliden tut, balkabaklıya ve tahinliye kadar envai çeşit dondurmaları var. Lezzetine de diyecek yok. Zaten önündeki uzun kuyruktan bunu anlamak mümkün. Dondurması bizim Moda’daki Ali Usta tadında. Giderseniz benim için de bir top balkabaklı dondurma isteyiniz…


7-Bal&Do Rumelili Latif Usta

 

Eski Foça’nın bir diğer ünlü dondurmacı ise Latif Usta. Onun da önünde upuzun kuyruklar oluşuyor. Nazmi Usta’dan daha önce yer alıyor. Tarz olarak farklılar bence. Nazmi Usta’nın dondurması daha yoğun meyveli ve Moda’daki Ali Usta’ya daha yakın bir tarzı var.

Latif Usta’nınki daha sütlü, daha yoğun daha Maraş dondurması tadında. Yani ikisini karşılaştırmak elma ile armutu karşılaştırmak gibi olacak. Keçiboynuzlu dondurmasına bayıldım bu arada.

Damak tadınız daha Maraş dondurmasına yakınsa, Latif Usta’yı tercih edin ve benim için de bir top keçiboynuzlu dondurma ısmarlayın…

8- Gramofon Kafe

Burayı hem değişik bir yer denemek hem de hava soğuk olduğundan kapalı bir mekan olduğu için denedik. İçerinin değişik dekorasyonu da bizi çekmiş olabilir. Adını içerideki gramofondan alıyor galiba. Gözleme, kızarmış patates ve bira üçlemesi yaptık. Müzikleri güzeldi. Tuvaletin dışarıda başka bir binada olması biraz garip ve zorlayıcıydı.

Fiyatlar makul. Gözleme makuldü. Süper tavsiye edilesi bir mekan mı tartışılır. Yine de çalışanlarının nazik olması ve elinden geldiği kadarıyla memnun etmeye çalışması benden artı bir puan aldı.

9- Foça Dibek Kahve

Burası da çok ünlü meşhur bir yer Trip Advisor’da, ama niye meşhur ben anlamadım. Dibek kahvesi epey güzel evet, ama dibek kahvenin kendi güzel zaten, nerede içseniz güzel.

Mekanın içi epey otantik döşenmiş. Kimileri sever böyle otantik dekorasyonlar. Bence fazla tıkış tıkış ve bunaltıcı. Ama ne yalan söyleyeyim, fotoğraf çekmek için ideal:)

Beni yine de mekanın dışı daha çok cezbediyor. Üstü sarmaşık dallarıyla (asma mı bu, ne bilemedim?) örtülü bir sokağa atılmış yuvarlak minik masalarda, kahvenizi yudumlayıp etrafı seyretmek hoş bir his veriyor insana. Belki ondan bu kadar meşhurdur. Foça’ya kadar gelmişken, içeriye girmeden açık havada güzel bir dibek kahvesi içmek isterseniz, deneyebilirsiniz.

 

 

Listeyi yine ona tamamlayamadım:) Ama faydası olur umarım:)

Onuncu Köy Yolcusu
Leave a Comment