GenelİzmirTürkiye

Foça’da Nerede Denize Girilir? Foça’nın Plajları

İster Eski Foça, ister Yeni Foça olsun, Foça’da hemen her yerden denize girebilirsiniz. Ancak özellikle hafta sonlarında bu sahiller çok kalabalık olabiliyor ve bu kalabalık, genelde çarşı iznine çıkmış askerlerden veya Foça dışından gelen günübirlikçilerden oluşabiliyor. Hal böyle olunca da tatsızlıklar yaşamak olası oluyor. Dolayısıyla hafta içleri Foça merkezde denize girseniz de, hafta sonu kendinizi sessiz sakin bir beach club’a atmak isteyebilirsiniz. Size benim denediğim iki beach club’tan bahsetmek istiyorum.

1- Mambo Beach Club

Mambo Beach, Yeni Foça tarafında kalıyor.  Yeni Foça merkezden buraya minibüsler varmış, ama ben sezon başlamadan gittiğim için, o minibüsleri bulamadım. Taksiyle Yeni Foça‘dan 15-16 TL‘ye varabilirsiniz. Girişi hafta içi 20 TL idi. Hafta sonu sanırım 25-30 TL arası ödedim.

Ortam

Burası geniş uzun bir kumsaldan ziyade, küçük, gizli saklı bir koy. Ben bu tür yerleri daha çok seviyorum. Uzun sahiller bana göre değil, ben sessiz sakin kuytu bir koy arıyorum diyorsanız, burası tam sizlik. İşletmesi Foça’daki diğer işletmelerle kıyaslanmayacak kadar temiz ve hijyenik.

Sanırım oldukça yeni bir yer, o yüzden her şey oldukça yeni görünüyor. Denizi hava rüzgarlı olduğunda inanılmaz bir turkuaz rengini alıyor. Hava durulduğunda ise, tadına doyulmaz bir deniz sunuyor size. Foça’nın denizi genelde buz gibidir, buranın suyu bana daha sıcak geldi.

Menü

İşletmede yemek opsiyonu geniş. Ben sizin için pizzanın ve alkollü kokteylinin tadına baktım. Burayı bir restoran gibi değerlendirmeyip, bir beach club olduğunu düşünürseniz, İstanbul’daki herhangi bir beach club’ta bulabileceğiniz kalitede bir pizzaydı. Yenilemeyecek kadar kötü değil, ama bir İtalyan pizzası kalitesi de beklemeyin:)

Alkollü kokteyl, sanırım barmen benim blogger olduğumu bildiğinden, fazlaca alkollüydü. Ama kokteyllerde alkolün hissedilmemesi gerek diye düşünüyorum. Yine de kendisine alkolde cimrilik etmediği için teşekkür ederim.

Müzikler

Buranın müziklerini de sevdim ben. Çok bangır bangır değildi ama eğlendiriciydi. Genelde yabancı müzik çalıyordu, DJ de yabancıydı. Tabi ben 2016 Haziran ayı için yazıyorum bu yazıyı. Siz okuduğunuzda bir değişiklik olursa beni haberdar edin:)

Müşteri Kitlesi

Müşteri kitlesi, daha çok gençlerden oluşuyor. Sanırım en sevdiğim taraflarından biri de buydu. Nispeten daha az çoluk çocuk vardı. (Hiç yok değildi, yine aileler vardı, ama diğer yerlere oranla daha azdı.) Tek kötü tarafı, localar ve önündeki şezlongların kalbur üstü müşterilere ait olması.

Yani platformda takılmaya karar verirseniz, ön taraftaki şezlonglara oturmanıza izin verilmiyor, çünkü locadakilere ait. Ama bara ve müziklere yakın olmak pek umurunuzda değilse, alt tarafta deniz kıyısındaki şezlonglarda, ya da arkadaki çimenler üzerindeki puflarda ve şezlonglarda da oturabilirsiniz.

Bu arada bu işletmeye ben iki kez gittim. İlkinde hava inanılmaz rüzgarlı olduğundan çok kalamadım. Zaten içerideki tek müşteri bendim. Çıkarken bana paramı iade ettiler. Bence güzel bir jestti, çünkü mecbur değillerdi. Böyle minik jestler insanda yeniden gelme ve tavsiye etme isteği yaratıyor.

Şahsen Foça’da denize girdiğim merkezdeki sahiller ve aşağıda bahsettiğim Hanedan’ı düşününce burayı tek geçiyorum ve kesinlikle öneriyorum.

2- Hanedan Beach Club

Burası Eski Foça‘da yer alıyor. Eski Foça merkezden 2 TL‘ye minibüsle ulaşabiliyorsunuz. Taksi ile giderseniz 20 küsür TL‘ye gelecek. Beş dakikalık bir yol için değmez, minibüsle gidin. Bu yazıyı gittikten üç ay sonra yazdığım için girişi şu an hatırlamıyorum. Sanırım 20 TL idi yine.

Ortam

Hanedan, Mambo Beach‘ten çok farklı. Bir kere çok çok büyük bir tesis. Dolayısıyla çok çok kalabalık.
Hanedan’ın pek çok kişiye cazip gelen tarafı bence upuzun bir sahile sahip olması. Göz alabildiğine uzanan masmavi bir denizde yüzebilirsiniz burada. Denizi sığ değil, hemen derinleşiyor. Yani iyi yüzme bilenlerin çok keyif alacağı bir mekan. Öte yandan çocukluların buraya gelirken çocuklarına dikkat etmesini öneririm.

Tesis çok büyük ve kalabalık olduğu için hijyen standartları bana düşük geldi. Tuvaletlerin temizliğini beğendiğimi söyleyemem. Hijyen kısmının azıcık geliştirilmesi gerek.

Menü

Hanedan’da bir şey içip yemedim, ama epey geniş bir menüsü var gibi görünüyordu.

Müşteri Kitlesi

Müşteri kitlesi çoğunlukla çocuklu ailelerden ibaret. Ben gittiğimde bir de fabrika gezisine gelenler vardı. Dolayısıyla ben normalden daha kalabalık bir güne rastlamış olabilirim. Ama sezon başında böyleyse, sezondaki halini düşünemedim.

Kişisel görüşüm, Hanedan’a ancak hafta sonu denizi için gelinir. Ben burada yalnızca denize girer çıkar ve sonra yemeğimi başka yerde yerdim. Tuvaletlerin temizliği nedeniyle yiyeceklerin hijyeninden de ister istemez şüpheleniyor insan.

Ama Foça’da millet yolda yürürken kenarda denize girmek istemezseniz, gidebileceğiniz yakın bir beach club olarak deneyebilirsiniz.

Bunların dışında Foça merkezin dışında da çok fazla sessiz sakin koy olduğu söylendi, ama ben arabasız ve tek başıma olduğum için denemeye korktum açıkçası. Önerileriniz olursa benimle paylaşırsanız çok sevinirim.

 

Onuncu Köy Yolcusu
Leave a Comment