GenelGezi HazırlıklarıYolcu Tavsiyeleri

GEZİLERİ ÖNCEDEN PLANLAMALI MI?

14

Gezi planlaması, epey bir mesai harcamak gereken başlı başına bir görevdir. Peki gezileri önceden planlamanın faydaları nelerdir?

-Kısıtlı zamanınızı en verimli biçimde değerlendirmenizi sağlar

Gönül isterdi ki her günümüz tatil olsun, her daim gezelim, yollarda olalım. Ama hayat herkese aynı derecede cömert olmadığından –ben dahil- çoğumuz senede yalnızca birkaç hafta izin alabiliyoruz. Üstelik bir Türkiye gerçeği olarak iki hafta üst üste izin bile alamadığımız, alsak da onu karşılayacak para bulamadığımız olabiliyor. Uzun lafın kısası bazen vaktimiz az ama görmek istediklerimiz çok olabiliyor.

Böyle zamanlarda iyi yapılmış bir gezi planı, minimum sürede maksimum yer görmenizi sağlar. Gideceğiniz rotayı belirledikten sonra, her rotada görmek istediğiniz yerleri seçmek, bu yerlere en hızlı ve ucuz ulaşım seçeneklerini araştırmak, gezinizden hem en çok faydayı sağlamanızı hem en konforlu şekilde seyahat etmenizi, hem de minimum sorunla karşılaşmanızı sağlar.

-Uzun zamanlarda bütçe ve zaman yönetimi sunar

Sürekli yolda olan, işinden istifa etmiş ya da gezginliği profesyonel olarak sürdüren insanlara hepimiz imrenip şapka çıkarıyoruz. Onların hiçbir planlamaya ihtiyaçları olmadığını düşünebiliriz ama aslında hiç de öyle değil. Bu kişiler –özellikle işinden istifa etmişlerse- belli bir bütçe dahilinde gezebilecekleri kadar çok gezmek durumundadır. Bu da iyi bir bütçe yönetimi gerektirir.

Bir sonraki ay maaş almayacağını bilen birinin harcamalarını daha akıllıca yapması, daha ucuz oteller bulması, daha uygun ulaşım yöntemlerine yönelmesi gerekir. Bunların ise hepsi detaylı bir planlama gerektirir.

Profesyonel olarak bu işi yapanların ise belli bir standardı tutturması gerektiğinden, önerdikleri yerlerin kalitesinden, yaptıkları önerilerin faydasına kadar her şeyi önceden iyice araştırmış olması beklenir.

Sürenizin bol olması, beraberinde akıl karışıklıklarını da getirir. Zaman uzun olunca gidilebilecek yer seçenekleri de artar. İyi bir planlama kafa karışıklığını önler, istenen rotanın hayatın gerçekleri ile örtüşmesini sağlar.

Aslında bütçe ve zaman yönetimi, zamanı kısıtlı olsun olmasın, her gezgin için önemlidir. Ama zaman kısıtlı olduğunda bazen paraya kıymak ve bütçede ufak çaplı bir delik açmak gerekse de, iyi bir planlama ile bu tür harcamalarda da tasarruf sağlanabilir. Evet zamanınız kısıtlı ise bazen 10 Dolar’a otobüsle 12 saat gidebileceğiniz bir yere belki 200 Dolar ödeyip bir saatte gitmek durumunda kalabilirsiniz. Ama iyi bir planlama ile biletleri önceden alarak, Dolar’ınızı önceden alarak, yine de bunu kendiniz için en uygun hale getirebilirsiniz.

-Sorunlar karşısında çözüm alternatifleri sunar

Her gezide son dakika değişiklikleri ve beklenmedik aksilikler olabilir. İyi bir planlama yaptıysanız, mevcut koşullar altında bir b planınız hatta bir c planınız bile olabilir.  Elinizin altında farklı durumlar için farklı çözümler olduğunu bilmek, gezinizi daha keyifli bir hale getiririr. Söz gelimi, bir gün için belli bir rota planladıysanız ve sizden kaynaklanmayan nedenlerle bu rota gerçekleşmediyse bile, b planına geçebilir, ve aklınızdaki diğer rotayı gerçekleştirebilirsiniz.

-Soğukkanlı olmanızı ve kendinizi güvende hissetmenizi sağlar

İyi bir planlama, özellikle de tek yola çıkıyorsanız, her şeyin kontrolünüz altında olduğunu hissetmenizi sağlar. Bu da doğal olarak kendinizi güvende hissettirir.  Kendinizi güvende hissetmek ise, yaydığınız enerjiyi bile etkileyeceğinden, gezinizde daha güzel anılar biriktirmenize yardımcı olur.

Öte yandan her gezginin bildiği bir gerçek var ki siz ne kadar planlarsanız planlayın gezilerde her daim son dakika değişiklikleri olur. Bazen bu sorunlar karşısında eliniz kolunuz bağlı da kalabilir. Böyle durumlarda kendinizi akışa bırakmak ve her anın tadını –plansız- da olsa çıkarabilmek bir gezginin en önemli meziyetidir. Planlar sizin hayatınızı kolaylaştırmak için vardır. Planların sizi ele geçirmesine müsaade etmeyin. Patron her zaman sizsiniz, unutmayın.

İyi seyahatler!

 

Onuncu Köy Yolcusu
Leave a Comment