ÇanakkaleGenelGökçeadaTürkiye

GÖKÇEADA GEZİ REHBERİ

mina_zeytinlikoyGökçeada Zeytinliköy Foto: Gezipgelicez

Gökçeada varlığını bilip de hiç görmediğimiz bir akraba gibi gelmiştir bana hep. Uzak bir kuzen gibiydi Gökçeada. Kendi halinde, kendi yağında kavrulan ama akrabalarla pek haşır neşir olmayan bir münzevi… Ondandır herhalde bugüne kadar Gökçeada tatil sohbetlerinde baş köşede yer etmemişti hiç… Ta ki bu seneye kadar… Bu sene bizim sessiz sakin kuzen Gökçeada, münzeviliğini üstünden atıp, eşi dostu bağrına basmaya, her gelene kapısını sonuna kadar açmaya başladı.

Türkiye’nin en büyük adası Gökçeada, şanına yaraşır şekilde 2011 yılında Cittaslow (Yavaş Şehir) ilan edildiğinden beri dünyanın da ilk ve tek sakin adası olma gururunu yaşıyor. Haliyle hem size bir sürü keşif seçeneği sunarken, bir yandan da huzuru ve sükuneti iliklerinize kadar hissetmeyi vaat ediyor.

Haziran ayında bu münzevi kuzenle tanışmaya gittiğimde, anladım ki, bu kaçak kuzenin merak edeni de pek çokmuş. Sizlerden gelen soruları kendi tecrübelerimle birleştirip dolu dolu bir Gökçeada Gezi Rehberi hazırladım. O halde hadi Gökçeada ile tanışalım.

Gökçeada’da Gezilecek Yerler

Muhtemelen ilk sorunuz Gökçeada’ya kaç gün ayırmak gerektiği olacaktır. Büyük olması nedeniyle dolu dolu gezmek için en az iki tam gün ayırmanızı tavsiye ederim. Aksi takdirde bu adayı, adanın unvanına yakışır şekilde yavaş yavaş, tadını çıkara çıkara gezmek yerine, koştur koştur gezmiş olursunuz. Denize girecekseniz en az üç gün şart.

Bir zamanlar Rumların yoğun olarak yaşadığı adada, evler ve köyler genelde adanın tepelerinde konumlandırılmış. Kaleköy (Kastro), Yenibademli Köyü, Eskibademli Köyü (Giliki), Zeytinli Köyü (Ayatodori), Tepeköy (Agridia), Dereköy (İskinit), Şahinkaya, Uğurlu Köyü, Eşelek Köyü ve Şirinköy’den oluşan adanın, her bir köyü kendine has bir karaktere sahip.

Kaleköy, Zeytinliköy, Tepeköy, Dereköy ve Eski Bademli Köyü başlıca gezilmesi gereken köylerden.

Biz üç gün kaldığımız Gökçeada’da, Kaleköy, Zeytinliköy, Tepeköy ve Dereköy’ü görme fırsatı bulduk.

Gökçeada, Zeytinliköy, Nostos Cafe

Gökçeada’da Ne Yapılır?

Gökçeada’da yapılacak en güzel şey, her gün ayrı bir köyü adımlamak…

Zeytinliköy’ün Arnavut kaldırımlı yollarında sağlı sollu konuşlanmış rengarenk, cicili bicili kafeleri keşfedin,  Sıcak Kahve’nin minicik fincanlarla süslü vitrini sizi şöyle çeksin bir kendine…

Oradan vurun kendinizi aşağıya, çiçek kaplı sokaklardan geçerken, ister Nostos Cafe’de bir acı kahve için, ister hemen karşısındaki Arassia Kafe’de çiçekler arasında bir mola verin, ya da az ileride Madam Mina’nın kafesinde yüzünüzde güller açtıran bir Panna Cotta ziyafeti çekin. Hepsi birbirine birkaç adım mesafede. Seçin beğenin.

Tepeköy Çınaraltı manzarası, Gökçeada (Metal sandalyeyi affedin)

Tepeköy’de Çınaraltı’nda denize nazır çayınızı yudumlayın, manzarayı seyre dalın, denizin tuzlu kokusunu içinize çekin. Sonra rotayı köye çevirin, Yanık Kaşık’ın o kavanoz dibini gördüren süt reçelini tadın, ya da sadece bahçesinde yükselen o dev ağacın gölgesinde güzel bir kahvaltı/yemek molası verin. Ardından Barba Yorgo’nun şarap bağını gezip, şaraplarını tadın, Barba Yorgo ile koyu bir sohbete dalın… Meraklis Taverna’nın ferah iç açan atmosferinde mezelere doyun…

Dereköy’de terk edilmiş bir Rum evi, Gökçeada

Dereköy’de terk edilmiş Rum evlerinin iç burkan manzarasına tanıklık edin, terk edilmişliği iliklerinize kadar hissedin, köyün acı hikayesini minik rehberlerden dinleyin, çamaşırhanesinde köyün eski günlerini hayal edin.

Kaleköy’de Poseidon’da güneşi batırın. Gelmişken Eflin Butik Otel’de bir kahve keyfi yapın ya da Poseidon restoranda gün batımına nazır bir akşam yemeği yiyin,

Poseidon’da Gün Batımı, Gökçeada

Aydıncık/Kefalos Plajı’nda çamur banyosu veya rüzgar sörfü yapın ya da yapanları izleyin. Plaj deniz anaları, dalgalı -rüzgarlı denizi nedeniyle pek yüzmeye elverişli olmasa da, denizin havaya karışan tuzunun kokusunu ciğerlerinize çekin…

Yüzme için adanın daha rüzgarsız ve temiz kuzey sahillerini keşfe çıkın. Yıldız Koyu’nu keşfedin. Yok ben ille de adanın güneyinde kalacağım diyorsanız Laz Koyu ve Saklı/Gizli Liman’a uğrayın.

Merkezde Efi Badem Pastanesi’nin meşhur Efibadem kurabiyesini, Apurna reçelini ve Imbrossos kremini eşe dosta alın.

Gökçeada’da Yeme İçme

Son Vapur İmroz, Kaleköy, Gökçeada

Gökçeada’da yeme içme Bozcaada’daki gibi tek bir lokasyonda yoğunlaşmıyor. Adanın merkezi dışında farklı  köylerinde farklı alternatifler de mevcut.

Merkez’de Gastronomi Atölyesi, Kaleköy’de Eleni Rum Tavernası ya da Imroz Poseidon, Zeytinliköy’de Son Vapur İmroz, Tepeköy’de Meraklis Taverna, Barba Yorgo, Yanık Kaşık denebilecek seçenekler.

Akşam yemeği için adanın olmazsa olmazı İmroz Poseidon’da gün batımı manzarasına nazır yemek yemek. Manzara olmasa da olur, güzel bir ortam, bir de canlı müzik olsun derseniz adres Son Vapur İmroz. Taverna tadında takılalım, derseniz o halde Merakli Taverna ya da Eleni Rum Tavernası denenebilir. Tabi bunlar dışında da gidilebilecek onlarca restoran ve taverna var.

Gökçeada’ya Nasıl Gidilir?

Gökçeada’ya Kabatepe’den kalkan feribotlarla ulaşabilirsiniz. Sefer saatleri için tıklayın.

Gökçeada’da Otel Tavsiyeleri

Eflin Butik Otel, Gökçeada

Gökçeada’da konaklamalar genelde Rum evlerinden dönüştürülmüş oteller ve yeni yapılmaya başlayan otellerden oluşuyor. Adanın sit kapsamında olan güney sahillerinin Turizm Bölgesi ilan edilmesi sonrasında yeni yeni oteller inşa edileceği kesin. O yüzden ada hâlâ yeşilken ve bakirken ve bozulmamışken gidin. Birkaç yıla eski hali kalmayacaktır. Hele de Gökçeada’nın da maden aramaya açılması beklenirken, elinizi çabuk tutun.

Tabi mevcut otellerde konaklarken, bir Alaçatı, Çeşme ya da bir Antalya otelindeki lüksü ve hizmeti beklememek gerekiyor. Ada şartlarında ada insanının eldeki kapasite ile hizmet verdiğini göz önünde bulundurarak konaklamanızı gerçekleştirmenizi öneririm.

Gökçeada konaklama açısından da biraz cep yakan bir ada.  Konaklama olanakları sınırlı olduğundan mı, bu ara revaçta olduğundan mı bilinmez, fiyat-performans açısından bir dengesizlik söz konusu. Zamanla dengeye oturacağına inanıyorum.

Anemos Otel, Gökçeada Masi Otel, Son Vapur İmroz, Zeydali Hotel, Yeşil Ev Butik Otel, Eflin Butik Otel, Wagon Concept, Sardunya Beach Club, ve Kale Motel bakabileceğiniz otellerden birkaçı.

Gökçeada’da Hediyelik Eşya

Merkezde Kokina’da ve Marlin Hediyelik Eşya Dükkanı’nda güzel hediyelikler bulmak mümkün.

Onuncu Köy Yolcusu

1 Comment

Leave a Comment