AsyaGenelKamboçya

12 GÜNLÜK KAMBOÇYA ROTASI

angkorgundogumu3Angkor'da gün doğumu

Kamboçya Kaç Günde Gezilir?

Ben Kamboçya için 12 gün ayırabildim, ama Kamboçya’yı adam akıllı gezmek için 15-20 gün şart. Kamboçya çoğu gezginin genellikle Tayland planına Angkor Tapınakları için dahil ettiği 3 günlük bir yer muamelesi görse de, aslında Kamboçya Siem Reap’ten ibaret değil.

Kamboçya’yı  pasaportunuzda bir damga daha olsun hırsı ile indi-bindi usulü değil, gerçekten dolu dolu gezmek için görebileceğiniz bir dolu yer var. Siem Reap, Battambang, Phnom Penh, Mondulkiri, Kratie, Kampot, Kep, ve Koh Rong adaları gibi. Ama böyle bir rota için yukarıda dediğim gibi en az 15-20 gün şart.

Tabi ne tür bir gezi yapmak istediğinize göre de Kamboçya kaç günde gezilir sorunuzun yanıtı değişir. Eğer sadece tarihi bir gezi yapmak istiyorum derseniz, 4 gün 3 gece Siem Reap, 2 gece Phnom Penh ile toplamda 5 gecede de ülkenin önemli tarihi noktalarını görüp kaçmak da mümkün.

Yok, Uzak Doğu’ya gitmişim, biraz da sahillerinin tadını çıkarayım derseniz, -ki Kamboçya sahilleri de Tayland sahilleri kadar güzeldir- bu rotaya Kamboçya’nın sahillerini eklediğinizde bir hafta daha üzerine koymanız gerekir.

Ben ise kendime Kamboçya kaç günde gezilir sorusu yerine, Kamboçya’da 12 günde nereleri gezebilirim diye sormak zorunda olduğumdan aşağıdaki gibi bir rota planlaması yaptım:)

Benim Kamboçya Rotam

Kamboçya rotamı belirlemek benim için en zor kısım oldu diyebilirim. 12 gün ayırdığım Kamboçya rotamda beni en zorlayan nokta, başkent Phnom Penh’i plana dahil edip etmeme konusu oldu.

Kamboçya tarihini biliyorsunuzdur, o yüzden burada ülke tarihçesine hiç girmeyeceğim, ama herkesin mutlaka görmesi gereken Ölüm Tarlaları ve bebeklerin duvara vurularak katledildiği yer olarak bilinen Tuol Sleng Soykırım Müzesi’nin (S21) bulunduğu başkenti görüp görmeme konusunda aşırı kararsızdım.

Battambang‘te bambu trenine binmek ya da Kratie‘de yunusları izlemek de beni daha çok cezbeden aktivitelerdi. Özellikle Fransız mimarisi ile meşhur Kampot en merak ettiğim noktalardan biriydi ama bunları yaparsam da adalara çok az vaktim kalacaktı.

Sonuçta Kamboçya’nın kanlı ve acılı tarafına ayak basmak istemediğime ve diğer yerlere de vaktim olmadığına karar verip daha eğlenceli bir Kamboçya rotası planladım. Kamboçya rotam özetle şu şekilde gerçekleşti:

Kamboçya Rotam: Nerede Kaç Gece Kaldım

12 günlük Kamboçya rotam:

Siem Reap: 5 gece 6 gün (12-17 Şubat) –Mad Monkey Hostel

Koh Rong: 3 gece (17-20 Şubat)

Koh Rong Samloem: 3 gece (20-23 Şubat)- Mad Monkey Hostel

Phnom Penh: 1 gece –yalnızca uçak aktarması için.

Bayon tapınağı Angkor Tapınakları arasında en göz alıcı olanı…

Siem Reap’te Nerede Kaç Gece Kaldım?

Bu rotada benim için en olmazsa olmaz nokta tabi ki Angkor Tapınakları idi. Bu nedenle en fazla vakti Siem Reap tarafına ayırdım. Angkor Tapınakları,  devasa bir alana yayılıyor. Başlıca üç tapınağı Angkor Wat, Bayon ve Ta Phrom‘u 1 günde hızlı hızlı gezmek de mümkün. Ama bu bence hem çok yorucu hem de anlamsız olacaktı. Çocukluğumdan beri Angkor Tapınak’larını görmek istediğim için, çocukluk hayalimi 1 güne sıkıştırmak istemedim.

Dolu dolu bir Angkor deneyimi için, Angkor Wat’ta gün doğumu ve gün batımını izlemek de şart olduğundan, özetle ben Angkor Tapınakları’na 3 gün ayırdım. Zaten Angkor biletleri 1-3-7 gün şeklinde alınabiliyor. 1 gün az, 7 gün çok fazla bence.  Ben 3 gün içinde iki kez Angkor’da gün doğumu izledim ve istediğim bütün tapınakları dolu dolu gezdim.

Tapınaklara ek olarak, Siem Reap’te görmeden dönmek istemediğim bir yer de yüzen köylerdi. Bir günü de yüzen köye ayırmak istediğim için  Seam Reap’e toplamda 5 gece 6 gün ayırmayı tercih ettim. Bu sürenin 3 gününü Angkor Tapınakları’nı gezmeye, bir gününü Yüzen Köy gezmeye ayırdım. Diğer günler yol ve transfer nedeniyle harcanmış oldu. Yani aslında süre açısından kendimce nokta atışı bir planlama yapmışım. Öte yandan bana sorarsanız Siem Reap, dolu dolu bir haftayı bile hak ediyor.

Koh Rong Adası’na Siem Reap’ten Nasıl Gidilir? Sihanoukville’den Nasıl Geçilir?

Siem Reap’ten Koh Rong adalarına geçmek için ise önce Sihanoukville’e uçtum, oradan feribotla Koh Rong adasına geçtim. Kamboçya’da otobüsler ucuz ama şehirler arası otobüsler bizdeki kadar konforlu ve hızlı değil. Ben bu nedenle yarım saatte uçabileceğim bir yolu 8 -10 saatte gitmek istemedim.

Sihanoukville’i hiç gezmedim. Zaten ayak basar basmaz bir an önce orayı terk etmek istedim. Hiç tekin gelmedi bana. Bence siz de Sihanoukville’de vakit kaybetmek yerine doğruca Koh Rong ya da Koh Rong Samloem adalarına geçebilirsiniz. Adalara feribot biletini Sihanoukville’e inince hallettim. Önceden uğraşmadım. Ama feribot seferlerinin  öğleden sonra beş gibi sona erdiği için, uçağımı sabah erken saate alıp, Sihanoukville’e vakitlice gidip, bilet işlerini erken saatlerde bitirdim.

Koh Rong sahilleri muhteşem derken haksız mıyım?

Koh Rong Adaları’nda Nerede Kaç Gece Kaldım?

Koh Rong ve Koh Rong Samloem adalarında 3’er gece kaldım. Adalar arasındaki geçişi de yine adadayken aldığım feribot bileti ile gerçekleştirdim.

Koh Rong, adaları ile diğer yazılarıma da göz atabilirsiniz, ama size kalış süresi ile bir planlama yapabilmeniz için fikir vermek için özetle şunları söyleyebilirim.

Konaklama:

Koh Rong Adası, bizim Olympos’umuzun Kamboçya şubesi gibi. Yeni yeni daha lüks oteller yapılsa da, adada çoğunlukla ağaç evler, bungalovlar, çok basit ve yalın konaklama seçenekleri var.

Benim şansıma, oradaki kalışım Çin yeni yılına denk gelince bu sınırlı konaklama imkanları fiyat/performans açısından uçuk düzeydeydi.

İlk tuttuğum daha lüks segment sayılabilecek Gauguin Otel‘in geceliği 50 Dolar idi. Odam başkasına satıldığı için bir gece Koh Rong Boutique otelde kaldım. Geceliği 50 Dolar’dı yine. Sıcak suyu vardı, ama yine de 50 Dolar etmezdi. Diğer yazılarımda fotoğraflarını görebilirsiniz.

Adada son dakikada bulduğum ortak banyolu, sıcak suyun olmadığı hostelde (sanırım adı Happy Luna idi. Notlarıma Happy Tuna diye kaydetmişim, ama muhtemelen yanlış yazdım) iki geceye 37 dolar verdim. Konum itibariyle çok iyiydi, salaştı ama odaları genişti, altında marketi vardı ve işletmecisi Türk’tü. O sıkıntılı zamanda, bize direkt yardımcı oldukları için tavsiye ederim.

Buraya önemli not: Booking’ten konaklama yapmayı tavsiye etmiyorum. Benim gibi Çin Yeni yılı zamanında gitmezseniz, adada kendiniz rahatlıkla konaklama bulursunuz. Booking’ten yaptığınız rezervasyonu otel kafasına göre iptal edebiliyor. Konaklama açısından ben bir daha gitsem Tree House Bungalows‘ta kalmayı isterdim sanırım. Yine salaş ama adada kaldığımda bana en güzel yer orası gibi geldi.

Ada tabi salaş bir ada olduğu için de beklentiyi buna göre ayarlamak gerekiyor. Restoran ve otellerin hijyen olanaklarının epey sınırlı olduğunu baştan söyleyeyim. Çoğu bungalov ve otelde soğuk su ile duş almanız gerekebilir. Restoran tuvaletinde elinizi yıkayacak bir sabun ya da tuvalet kağıdı bulamayabilirsiniz.

Gündüz ve Gece Hayatı

Buna ek olarak, her ne kadar eğlence adası olarak bilinse de adanın eğlencesi de daha çok tekno müzik seven  kitleye hitap ediyor. Tekno müzik sevmiyorsanız, içki vs ile de benim gibi çok alakanız yoksa, ada eğlencesi sizi sarmayabilir.

Şimdi gelelim adanın en güzel özelliğine. Arkadaşlar adanın muhteşem sahilleri var. Al çadırını kur sahile olayına girerseniz nefis vakit geçirebilirsiniz. Adanın merkezinden  uzak sahillerden özellikle çok keyif alabilirsiniz. Maldiv beyazı kumlar, uçsuz bucaksız bir deniz diye özetleyebilirim Koh Rong sahillerini…

Adada çok sayıda Türk olduğu için de yaban ellerde memleketinizde geziyor hissini yaşattığından bana pek sevimli geldi. Benim burada Booking’ten tuttuğum odam başkasına satıldığı için oradayken bir an önce adayı terk etme hissiyatına girmiştim. O yüzden 3 gün bana fazlasıyla yetip artmıştı o dönem. Şimdi dönüp fotoğraflara bakıyorum da, böyle bir aksilik yaşanmasaymış, bu adada rahat bir hafta sıkılmadan tatil yapabilirmişim. Siz kendi tercihlerinize göre süreyi uzatıp kısaltabilirsiniz.

Koh Rong Samloem’de kaldığım Mad Monkey Hostel’in sahili… Evet burası bir hostel sahili:)

Koh Rong Samloem Adası’nda Nerede Kaç Gece Kalınır?

Koh Rong Samloem adası, benim Kamboçya seyahatimin en güzel noktalarından biriydi. Koh Rong Samloem, zümrüt yeşili deniz ve koyların tadını çıkarmak isteyenlerin yeri.

Burası Koh Rong kadar eğlencesi bol bir yer değil.Adada askeri üs olduğundan gece on ikiden sonra müzik sesi vs kesiliyor. (En azından benim kaldığım hostelde durum bu şekildeydi.) Eğer bir internet bağımlısı iseniz, baştan uyarayım internet doğru dürüst çekmiyor. Doğayı seviyorsanız, partilemekten bıkmışsanız ya da partilemek size göre değilse, kafa dinlemek istiyor, güzel insanlarla keyifli vakit geçirmek istiyorsanız, Koh Rong Samloem’i kesinlikle öneririm.

Konaklama

Koh Rong Samloem’i bu kadar sevmemde, kaldığım Mad Monkey Hostel‘in payı da var tabi.  Siem Reap’tekini de Koh Rong Samloem’dakini de şiddetle öneririm. Yukarıda gördüğünüz sahil, beş yıldızlı bir otelin değil, bir hostelin sahili evet.

Hostel hem şahane bir koyda olduğu için hem de ruhu da benim kafama çok uyduğu için keşke 3 gece değil, bir hafta kalsaydım dediğim bir yer oldu burası.

Üstelik adada benim hostelin olduğu koyun dışındaki koylar da dehşet güzelmiş. Onları görmeden döndüğüme üzüldüm. Koh Rong Samloem’e bir kez daha gitmek ve daha uzun kalmak isterdim. 3 gece bana kesinlikle yetmedi. Ama internetsiz 3 gece kalmak sizi zorlarsa, ona göre kısaltın kalışınızı.

Umarım yardımcı olmuştur. Instagram adresim Onuncukoyyolcusu’nda Kamboçya seyahatime dair gün gün hikayelerimi, fotoğraflarımı bulabilirsiniz.

Başka Bir Gözle Kamboçya yazımı okumak için tıklayın.

 

 

 

Onuncu Köy Yolcusu
Leave a Comment