ÇanakkaleTürkiye

KİLİDBAHİR VE NAMAZGAH TABYALARI

Burada eski tarih ile yeni tarih birbirine arzı endam ediyor.

Kilidbahir Kalesi

Kilidbahir Kalesi, Boğaz geçişlerini kontrol etmek için, 1452’de Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilmiş. Osmanlı’nın yükselişini simgeleyen Kilidbahir Kalesi‘nin hemen karşı çaprazında ise ironik bir şekilde Osmanlı’nın son günlerinde verdiği en zorlu mücadelenin yaşandığı Namazgah Tabyaları yükseliyor.

Kilidbahir Kalesi, sırasıyla Kanuni Sultan Süleyman, Sultan Abdülaziz ve II. Albdülhamit tarafından zaman içinde restore edilmiş. Uzun yıllar vergi kalesi görevi gören kale, Çanakkale Savaşı’nda da önemli bir rol oynamış.

Namazgah Tabyaları

Namazgah Tabyaları ise kalenin bir uzantısı olarak 1770 yılında Sultan III. Mustafa döneminde inşa edilmeye başlamış. Çanakkale Boğazı’nda yapılan ilk ve en büyük tabya olan Namazgah Tabyaları, kalenin yanı başında değil, bir iki kilometre ilerisinde karşı cephede yer alıyor.

Namazgah Tabyaları’nda gezebileceğiniz bir müze de bulunuyor. Müze girişi öğrenciler için 1 TL, tam ise 2 TL. Ufak ve mütevazi olarak tasarlanmış bu müzede Çanakkale Savaşı’ndan kalan süngüleri, el bombalarını, matara, çatal gibi asker eşyalarını görebilir, savaşın anlatıldığı panoları okuyabilir ve Kültür Bakanlığı tarafından hazırlanan savaş filmini izleyebilirsiniz.

Film, savaşın nasıl gerçekleştiğini aklınızda daha iyi oturtmanıza ve olayların nasıl cereyan ettiğini, bir milletin yazgısının nasıl bir anda değiştiğini anlatmaya yardımcı oluyor. Tek ve en üzücü eleştirim, film boyunca bu yazgı değişimine Mustafa Kemal’in nasıl bir katkıda bulunduğunun es geçilmesi, onun aldığı inisiyatifin bu zaferi nasıl etkilediğinin hiç ama hiç dile getirilmemesi ya da filmin sonunda teşekkür edilenler arasında Mustafa Kemal’in adının bir kez bile geçmemiş olması.

Bir diğer eleştirim ise hâlâ müzeciliği öğrenememiş olmamız. İçerisi daha iyi organize edilebilir, ve eserler daha iyi sergilenebilir, ve özellikle müze daha temiz tutulabilir. İçeride sarkan örümcek ağlarının, tabyaların doğal ortamını yansıtmak için olduğunu sanmıyorum.

 


Onuncu Köy Yolcusu
Leave a Comment