ÇanakkaleGenelTürkiye

SEDDÜLBAHİR VE İNGİLİZ ANITI: CAPE HELLES MEMORIAL

Seddülbahir

Seddülbahir, Boğaz’ın en güney ucunda yer alıyor. Çanakkale Savaşı’nda ilk şehitlerimizi, buradaki cephaneliğin patlatılması sonucu verdiğimiz için, Seddülbahir, ayrı bir öneme sahip. Seddülbahir’de İlk Şehitler Anıtı’nı görebilir veya şehitlerin bulunduğu Seddülbahir Cephane Şehitliği’ni ziyaret edebilirsiniz.

Ama şehitlikteki tek anıtlar bizim diktiğimiz anıtlar değil. Çanakkale Şehitliği’nde farklı milletler de bugüne değin kaybettikleri askerlerin anısına pek çok anıt dikmiş.

Cape Helles Memorial (Helles Burnu Anıtı)

Yabancılar tarafından dikilen anıtlardan biri de hemen Gözcübaba Tepesi’nde yer alan Cape Helles Memorial (Helles Burnu Anıtı). İngiliz Anıtı olarak da bilinen bu heykelin üzerinde Çanakkale savaşında savaşmış 18.985 İngiliz, 248 Avusturalyalı ve 1530 Hintli askerin adının yanı sıra,  İngiliz gemilerinin ve birliklerinin adı yer alıyor.

Helles Burnu Anıtı‘nın hemen aşağısında yemyeşil başak filizleri rüzgarla salınıyor. İleride başakların yeşili göğün ve denizin mavisine karışıyor. Çaprazda ise batmaya başlayan güneşin ışıkları arasında belli belirsiz bir deniz feneri seçiliyor.

Burası İlyas Baba Feneri. Zaten anıt da ismini  İlyas Baba Tepesi’nden alıyor. İlyas Baba Tepesi, eski  haritalarda “Helles Burnu” (Cape Helles) olarak geçiyor. Helles ifadesi ise Çanakkale’nin bilinen en eski ismi Hellespont’tan (Helle’nin Denizi) geliyor.

Anıtı ziyaret ettikten sonra, başaklara nazır fotoğraf çektirebilirsiniz. Ama onların başak olduğunu başta anlamayan bizler gibi içine dalıp zavallı başakları ezmeyin.


Onuncu Köy Yolcusu
Leave a Comment