ÇanakkaleTürkiye

SEYİD ONBAŞI ANITI VE HİKAYESİ

IMG_9702-255B1-255D.JPG

 

 
Namazgah Tabyası’ndan yola devam ettiğinizde biraz ileride Seyid Onbaşı Anıtı’nı ziyaret edebilirsiniz. Burada iki ayrı Seyid Onbaşı heykeli göreceksiniz. Biri hemen sahilde, diğeri ise yukarıda şehitlik içinde. Sahildeki daha soyut bir çalışma. Seyit Onbaşı topu kucaklamış götürürken görülüyor. Yukarıdaki heykel ise daha somut ve figüratif. Gerçek boyutlarda devasa bir topun önünde, Seyit Onbaşı’nın mermiyle topa yönelmesi temsil edilmiş.

 

 

Seyit Onbaşı hikayelerini bilirsiniz.  Kendisinin 276 kiloluk (bazı yerlerde 215 kilo olarak geçer) top mermisini kaldırması dilden dile aktarılmıştır. Hikayeye göre bu mermiler, bir vince yüklenerek, topa sürülüyor. Ama vinç bozulunca Seyit Onbaşı o anın psikolojisi ile bu mermiyi kaldırıp topa sürmeyi başarıyor ve İngilizlerin Ocean adlı gemisini batırıyor (bazı yerlerde dümen mekanizmasını vurup Ocean’ın geri çekilmesini sağladığı da yazar). Daha sonra Seyit Onbaşı’dan fotoğraf için benzer bir mermiyi kaldırması istenir, ama kaldıramaz. Anı olarak, tahtadan bir mermi yaptırılır ve Seyit Onbaşı bu mermi ile poz verir.

 
Hikaye gerçek mi değil mi çok su götürür. “Gerçekten kaldırmadı, bu Harp mecmuasının savaş propagandasıydı. Zaten mermiyi kaldıramamış, tahta mermi ile poz vermiş” diyen bir taraf da var, “Hayır, iman gücüyle ve savaş psikolojisiyle kaldırdı” diyen bir taraf da. Mucizelere inan bir insan olarak, ben ikinci taraftayım. İnsanların ölüm kalım anlarında insanüstü eylemler gerçekleştirebileceğine inanıyorum. Zaten öyle olmasa, Seyit Onbaşı’nın o mermiyi kaldırmadığını bile bile niye adamcağıza “hadi kaldır tekrar” mermiyi desinler diye düşünüyorum. 
 
Öte yandan bu Harp mecmuasının halkın savaşa katılımını diri tutmak için uydurduğu bir propaganda ise de bugün bile başarılı olduğu yadsınamaz. Gerçek şu ki, o gün orada savaşan herkes bir kahramandı.  Bunun için 270 kiloluk bir top kaldırması da gerekmiyor zaten. Orada o toz toprakta, o boğazın soğuğunda, aç susuz savaşmış herkes bir kahraman.

 

Kaynakça:
Özyeğin Üniversitesi akademisyenlerinin tur sırasında anlattığı bilgileri aşağıdaki linklerdeki bilgiler ile harmanladım:)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Onuncu Köy Yolcusu
Leave a Comment