GenelKayseriTürkiye

Sultan Sazlığı Sıkça Sorulan Sorular

IMG_6590.JPG

1- Sultan Sazlığı nerede? Sultan Sazlığı’na nasıl gidilir?

Sultan Sazlığı, Kayseri il sınırları içinde kalan bir kuş cenneti. Buraya ben Kayseri‘ye uçup oradan araba kiralayarak ulaştım.  Yanlış hatırlamıyorsam yolculuğumuz 1 buçuk saat kadar sürdü.

Benim aklıma gelmeyen ama sizin kullanabileceğiniz bir diğer alternatif yol ise, Niğde‘ye uçup, oradan gitmek. Çünkü Sultan Sazlığı, Kayseri iline bağlı olsa da, Kayseri merkeze 90 km uzaklıkta iken, Niğde’ye 60 km uzaklıkta yer alıyor. 

Kayseri’den gelecekseniz, Yahyalı otobüsleri veya dolmuşlarına binip, sazlığın yer aldığı Ovaçiftlik Köyü‘nde inmeniz gerek. Yalnız bunlar muhtemelen sizi köyün başında bırakacaktır. İçeriye yürümeniz 10-15 dakika sürebilir. Köy güvenli, yürümenizde bir sakınca olmaz. Yalnızca dönüşte sazlığı gezip o yolu geri tekrar yürümek ve dolmuş beklemek biraz yorucu olabilir.

 

Dolmuşla gelirseniz ineceğiniz yer işte burası…
Sonra da bu yolu yürüyeceksiniz…

 

Sultan Sazlığı’nın girişi…

 2- Sultan Sazlığı’na Ne Zaman Gidilir?

Kuşlarla ilgiliyseniz Sultan Sazlığı’nda her sezon burada değişik kuşlar bulmak mümkün. Ama sazlığa gitmek için en güzel mevsim 15 Nisan-10 Haziran arası. Sultan Sazlığı’nı fotoğraflamak için en güzel zamanlar ise gün doğumları ve gün batımları. Özellikle sabahları harika yansıma fotoğrafları çekebilirsiniz. Buna ek olarak kışın da sazlıklar hasat edilirken gidebilirsiniz.

 

 3- Sultan Sazlığı’nda Nerede Kalınır?
Sultan Sazlığı’nın girişinin hemen karşısında yer alan Sultan Pansiyon‘da kalabilirsiniz. Civarda başka bir pansiyona rastlamadım. Biz gittiğimizde tek kişi oda+kahvaltı 80 TL, çift kişi 120 TL idi.

   

4- Milli Park Girişi Ücretli mi?
Parkın cüzi bir giriş ücreti var. Ben gideli bir iki sene olduğu için güncel fiyatları bilmiyorum. Tahminim en fazla 10 TL civardır. Ancak mesele şu. Sadece giriş ücreti verirseniz, içeride çok sınırlı bir alanı görürsünüz. Milli parkın tamamını görebilmek için tur satın almanız lazım. Turlar biraz tuzlu ne yazık ki. Aşağıda ayrıntılı bir şekilde turları yazdım.

Sadece giriş ücreti vererek görebileceğiniz alan  içinde, bir gözlem kulesi, bir yürüyüş yolu, ve içinde dondurulmuş kuş türlerinin bulunduğu bir müze yer alıyor. 


Yürüyüş yolu şöyle bir şey. Aşağıda da gözlem kulesinin manzarasını görüyorsunuz.
5- Sultan Sazlığı’nda gezilecek ne var? Nasıl gezerim?
Sultan Sazlığı 301 ayrı kuş türüne ev sahipliği yapan 20 bin hektarlık devasa bir arazi. İçeride bugüne kadar hiç görmediğiniz birbirinden müthiş kuş türlerini görebilirsiniz. Arazi enfes bir Erciyes manzarasına nazır pastoral bir deneyim yaşatıyor. Mini mini dereler ile bölünmüş uçsuz bucaksız düzlükler, devasa sazlıklar, geniş sulak alanlar, yüzlerce kuş, börtü böcek içeride sizi bekliyor. Yol üstünde karşılaşacağınız çobanların minnak kuzularını sevme fırsatı da bonus.

 


Bu büyüklükte bir araziyi yürüyerek gezemeyeceğiniz için ve içeriye özel araç alınmadığı için, Sultan Sazlığı’nın tamamını görebilmek için tur satın almanız gerekiyor. Turları, sazlığın hemen karşısında bulunan Sultan Pansiyon’un sahipleri satıyor.  Zaten gider gitmez sizi girişte görüp hemen yanınıza geleceklerdir.

6- Ne gibi turlar var? Ücreti Nedir? O paraya değer mi?
Üç çeşit tur bulunuyor: Sandal Turu, Jeep Turu ve Aladağlar Turu. Tur fiyatı kişi sayısından bağımsız. Yani kalabalık bir grup giderseniz, daha uyguna gelebilir.  Tur sırasında gerekli bütün teçhizat (dürbün, teleskop) sizin için sağlanıyor. Bu sayede metrelerce ötedeki kuşları kendi doğal ortamlarında onlara rahatsızlık vermeden izleyebiliyorsunuz.

 

 Sandal Turu:

2-3 saat sürüyor. Biz gittiğimizde fiyatı 300 TL idi.Sazlığın sulak alanları arasında yapacağınız bu sandal sefasında hem küçük kuş türlerini görebilir, hem de hoş fotoğraflar çekebilirsiniz. 

 Jeep Turu:

3-5 saat sürüyor. Fiyatı biz gittiğimizde 500 TL idi. Sandal turunda göremeyeceğiniz daha büyük kuş türlerinin bulunduğu bu tur, sizi Sultan Sazlığı’nın hemen her köşesine götürüyor. Epey kapsamlı olduğunu söyleyebilirim. Özellikle flamingolara meraklı iseniz, bu turu almanız gerekiyor.

Aladağı Turu:

4-6 saat sürüyor. Aladağ turu, yüksek irtifa kuşlarını gözlemlemek isteyen profesyonel kuş gözlemcilerine yönelik tasarlanmış. Biz bununla ilgilenmediğimizden fiyatını sormadık. Ama diğer turlardan daha pahalı olacaktır muhtemelen.
Biz jeep turunu seçtik, çünkü ben özellikle flamingoları görmeyi ve onların fotoğraflarını çekebilmeyi istiyordum. Bunu da yalnızca jeep turu ile yapabilirdim. Jeep turunda bebek flamingoları ve birbirinden değişik kuşları kendi doğal ortamlarında gördüm. 

         

Değer mi kısmına gelirsek.  Doğaya kuşlara meraklı iseniz, farklı bir deneyim yaşamak istiyorsanız, kesinlikle değer. Benim için kesinlikle değdi. Ancak kuşlara meraklı değilseniz, sazlıkları ya da kuşları doğal ortamında fotoğraflamakla ilgilenmiyorsanız, tabi ki tur satın almanız akıl kârı olmaz. 

Öte yandan niyetiniz fotoğraf çekmek olsa bile, iyi bir makine ve iyi bir lensiniz yoksa, bu turları (özellikle jeep ve aladağ turunu) almak yine akıl kârı değil. Çünkü jeep turunda durduğunuz yerler, kuşlardan epey uzak oluyor. Akıllı telefonla ya da kötü bir makineyle iyi sonuçlar elde edemeyebilir ve hüsrana uğrayabilirsiniz.  

Yanınızda uygun giysiler getirmediyseniz de yaklaşıp çekerim diyemiyorsunuz, çünkü sulak alanlar bildiğiniz bataklık-vari alanlar. Yani bata çıka ilerlemek hiç kolay değil.  Belki bu durumda sandal turu satın almak daha doğru bir seçenek olabilir. Size daha keyifli ve güzel sonuçlar verebileceğini düşünüyorum.

7- Sultan Sazlığı’na giderken ne getirmeli? Yanımıza ne almalı?

Özellikle Jeep turu satın alacaksanız, yağmur çizmesi vs gibi suya çamura dayanıklı bir çizme bot gerek. Sineklerden rahatsız oluyorsanız, sinek kovucu losyon vs yanınızda getirmek de iyi olabilir. Buna ek olarak profesyonel fotoğraf makinesi ve yedek şarj aletinizi almadan gelmeyin.
Buraya akıllı telefonla gelmek tam bir akılsızlık olmuş. Kuşları fotoğraflamak için şu ileride gördüğünüz alana biraz yaklaşmaya çalıştığımda ise çamurlara saplanıyorum ve çamurlar ayaklarımı bir bataklık gibi içine çekiyor. Teleskop, dürbün, profesyonel makine şart. Ya da yağmur çizmesi gibi bir şey ile gelmeli de bata çıka da olsa yaklaşabilmeli kuşlara. Tabi bu kez de onları ürkütüp kaçırma tehlikesi var.

Bu arada ayakkabılar pert tabi…
 

8. Köylüler nasıl? Köyde fotoğraf çekilmesine kızıyorlar mı?
Ovaçiftlik Köyü’ne biz iki kız gittik ve gerçekten çok sıcak karşılandık. Köylüler fotoğraflarını çekmemize gayet kibar bir şekilde izin verdi, hatta bizi ağırlamayı bile istediler. Yani köylülerden yana hiçbir sıkıntı çekeceğinizi sanmıyorum.

 

 

Daha fazla fotoğraf görmek için, instagram hesabımı takip edebilirsiniz: Onuncukoyyolcusu

Başka sorunuz olursa, yorum kısmına yazarsanız, cevaplamaya çalışırım.

Belki şu yazı da ilginizi çekebilir: Sultan Sazlığı Nasıl Gidilir, Nerede Kalınır, Ne Görülür?
 

Onuncu Köy Yolcusu

1 Comment

  • Merhaba! Bende yakinda Turkiyeme geliyorum insallah ve sultan sazligina mutlaka gitmek istiyorum. fakat orada konaklaiyacagim, gunu birlik bir gezi olacak. Yeme/icme yeri bulunuyor mu aceba orada? Ozellikle kahvalti etmeyi cok isterim. Internette pek biryer bulamadim Acikcasi.

Leave a Comment